KAPADOKYA GEZİ PROGRAMI

Kapadokya yı gezmek ve keşfetmek için yapacağınız program tatil sürenize göre değişecektir. Amacınız eğer Kapadokya yı gerçekten tam anlamıyla keşfetmek ise en az bir hafta  kapadokya için zaman ayırmanız gerekebilir. Zira keşfetmeniz gereken alan 4 ili  kapsayan yaklaşık on bin km2lik bir alan. 1 haftalık bir tatil süresi herzaman bulunamayacağı için 2-3 günlük bir programla da kapadokya yı tanımak , pekçok güzelliği keşfetmek mümkün.
Sizler için üç farklı Kapadokya programını , gezilecek yerlerin sırasıyla yazacağız ve ayırabileceğiniz zamana göre bu üç programdan birisini seçebilirsiniz. Hızlı , standart  ve büyük kapadokya turu olarak isimlendireceğimiz programların sonunda ise Kapadokya da mutlaka ama mutlaka gezilmesi görülmesi gereken yerler de ayrıca sıralanacaktır.

Hızlı Kapadokya Turu


Çoğu zaman cumartesi yola çıkılarak başlanan kapadokya gezisinde neredeyse sadece 1.5 gününüz kalıyor. Bu birbuçuk günü en iyi şekilde değerlendirmek için sırasıyla gezilecek yerler aslında kapadokya ya ne taraftan giriş yaptığınızla da bağlantılıdır. Bizim yapacağımız sıralamayı gelinen yöne bağlı olarak tersinden başlatarak değiştirmeniz mümkündür. Sonuçta aynı yerleri gezmiş görmüş olacaksınız.
Geliş yönünüzün Aksaray üzerinden olduğunu varsayarak Kapadokya gezinizi Ihlara vadisinden başlatıyoruz.
– Ihlara vadisi  Aksaray a 40 km ve yaklaşık yarım saat sürüyor. Vadiye ulaşmadan önce selime katedralini göreceksiniz. Gerçekten görkemli bir kale manastır yapısını mutlaka aşağıdan da olsa görüp fotoğraf çektirmek gerekir.

– Ihlara vadisinde yürüyüş yapacaksanız iki alternatifiniz var. Ya ıhlara kasabası içerisinden vadiye inmek yürüyüş yaptıktan sonra tekrar merdivenlerle yukarı çıkmak ya da ıhlara kasabasına ulaşmadan önce belisırma tabelasından dönerek vadinin içine aracınızla inerek burda yürüyüş yapmak ve tekrar aracınızla yukarı çıkmak. Ihlara vadisi içindeki belisırma köyüne aracınızla inmenizi tavsiye ederiz çünkü gerçekten görülmeye değer bir yer ayrıca vadi içindeki restorantlar da tarihin ve doğanın içinde bişeyler yemeniz içmeniz de mümkün.Eğer vadi yürüyüşü için zamanınız yoksa vadiyi tepeden görmek için yine  ıhlara kasabasında vadi başına aracınızla giderek tepeden fotoğraflar çekebilirsiniz.
– Güzelyurt eski bir rum kasabası ve ıhlara vadisine 14 km mesafede. Manastırlar vadisi, 1700 yaşındaki cami kilise, yüksek kilise, sivişli kilise, antik sokakları, antik gelveri evleriyle gerçekten tek başına küçük kapadokya. mutlaka görülmesi gereken bir yer. Eğer günbatımına yakınsanız uygun bir pozisyon seçerek günbatımını mutlaka izleyiniz. Bizim tavsiyemiz yüksek kilise üzerinden günbatımını izlemek veya güzelyurt dan çiftlik yoluna doğru bikaç km devam ederek güzelyurtun üzerinden günbatımına tanıklık etmek. Hasan dağı da manzarası da günbatımı ile aynı nokta da ve gerçekten büyüleyici.
– Kapadokya ya gelmişken en az bir yer altı şehrini görmeden gitmek olmaz. Kapadokya da onlarca yer altı şehri var. Bunların en görkemlileri kaymaklı ve derinkuyu. Güzelyurt dan Derinkuyu ve kaymaklıya giderken yolunuzun üzerinde Gaziemir yer altı şehri ve kervansarayı da var. Çok zamanınızı almayacaktır. Eğer yeterli vakit varsa görmeye değer. Ayrıca yine Derinkuyu yolu üzerinde narlıgöl krater gölü içinde 10 dak ayırmanız yeterli. Sonrasında ise Derinkuyu ya da kaymaklı yer altı şehirlerinden birisini tavsiye ediyoruz.

– Kapadokya denildiği vakit Ürgüp vazgeçilmezlerden birisi. Bu nedenle kısa bir ürgüp şehir merkezi gezisi ve çevredeki manzara noktalarını ziyaret etmenizi öneririz.
– Ürgüp e oldukça yakın olan Mustafapaşa(sinasos) da mutlaka görülmeye değer yerlerden birisi. Asmalı konak filminin konaklarından birisi burada. Ayrıca kasaba da ki antik evler ve kiliseler de görülmeye değer.
– Ürgüp ve Mustafapaşa dan sonra sıra da Uçhisar var. Uçhisar kalesini gezmek vakit alacaktır fakat vaktiniz varsa manzarası için çıkmaya değer.
– Uçhisar dan sonra ise Göreme var sırada. Göreme de kısa bir kasaba turundan sonra göreme açık hava müzesini görebilirsiniz. Kapadokya nın vazgeçilmezlerinden birisidir göreme açık hava müzesi.

– Göreme den sonra çavuşin paşabağları ve zelve var. Vakit fazla olmadığı için hızlı birşekilde de olsa gezmek görmek gerekiyor.
– Avanos olmadan kapadokya turunu bitirmeniz olmaz . çanak çömlek atölyelerini şöyle bir dolaşmak biraz alışveriş yapmak ve kızılırmak kenarında biraz soluklanmak iyi gelecektir.
Hızlı Kapadokya turumuzu vakit sınırlı olduğu için bitirdik. Hala vaktiniz varsa Hacıbektaş ve  Gülşehir de görülmesi gereken yerlerden.

Standart Kapadokya Turu

İdeal Kapadokya turumuz en az 3 gün le bir hafta arasında bir zaman dilimini kapsayabilir. Biz ortalama 4 gün diyelim ve doya doya kapadokya yı gezelim.
Hızlı kapadokya turunda yazdığımız yerleri kısaca yazacağız burada.ilave edeceğimiz yerler hakkında daha çok bahsedeceğiz
-Aksaray dan yola çıktıktan sonra ıhlara vadisine ulaşmadan önce yol üzerinde kızılkaya köyü nü göreceksiniz. Anadolu nun en eski yerleşimlerinden olan ve Dünya da ilk beyin ameliyatının yapıldığı yer olan Aşıklı höyük burada bulunuyor. Şansınız varsa kazı dönemine denk gelmişseniz daha güzel. Fazla vaktinizi almayacaktır görüp geçmek.
-Selime katedrali Ihlara vadisine ulaşmadan önce selime kasabasını geçince. Katedralin hemen altında selime hatun türbesi de bulunuyor.
-Ihlara vadisin de mutlaka yürüyüş yapılması gerekiyor çünkü vakit sıkıntısı yok bugünü tamamen ıhlara vadisine ayırabilirsiniz. Öğle yemeğini de vadi içinde Belisırma da yemenizi tavsiye ederiz .Vadinin içinde yer alan onlarca kilise ve kaya mekanlar hakkında ayrıntılı bilgileri sitemizin ilgili bölümlerinde bulacaksınız.
-Güzelyurt ziyaretiniz sırasında aziz gregorius kilisesi sivişli kilise ve yüksek kilise yi gördükten sonra  Manastırlar vadisinde yürüyüş yapmak ve kızıl kiliseyi görmek hoşunuza gidecektir.Kızıl kilise Dünya anıtlar fonu tarafından dünyada acil olarak kurtarılması gereken 100 tarihi eserden biri olarak ilan edilmiş çok önemli bir tarihi yapıtdır.
-Güzelyurt dan sonra Gaziemir yer altı şehri ve bikaç km ötedeki sofular vadisi ni mutlaka görünüz. Sofular vadisi gerçekten kapadokya nın en az bilinen fakat en güzel tarihi yerlerinden birisidir.
-Derinkuyu yer altı şehrini gezdikten sonra Niğde yolu üzerinde ve yaklaşık 45 km mesafedeki Gümüşler manastırı da görülmeye değer yerlerden birisi. Meryemin ve Hz İsa nın gülümseyen tek freskini burada göreceksiniz.
-Derinkuyu ya 25 km mesafede ve  Yeşilhisar ilçesi sınırlarında yer alan Soğanlı Vadisi’nde sayıları 50’ye yakın kayalar içerisindeki mağaralarda kiliseler bulunmaktadır. Bu kiliselere ilk defa J.W.Hamilton değinmiş ancak bunların isimleri üzerinde durmamıştır:
“Soğanlı’da başlangıç olarak bilinen kısma geldiğimizde manzara bize son derece acayip ve cezp edici gözüktü. Vadinin her bir tarafındaki uçurumlar bal peteği gibi sayısız, çok büyük miktarda hafriyatlar, meskenler ve mezarlıklar, 200 feet yüksekliğinde yumuşak ve özel kayalarla ayrılmış olup, binlercesine de girilebilmektedir”.

Soğanlı Bölgesi yer sarsıntıları sırasında çökmelere uğramış ve çöken alan, doğal etkilerle daha da derinleşerek vadi ve platoları meydana getirmiştir. İki kısımdan oluşan Soğanlı Vadisi’ne Roma döneminden itibaren devamlı olarak yerleşilmiştir. Vadi yamaçlarında yer alan kaya konilerini Romalılar mezarlık, Bizanslılar da kilise olarak kullanmışlardır. Kilise freskleri açısından IX.-XIII yüzyıllara tarihlendirilmektedir. Soğanlı vadisinde yer alan önemli kiliseler arasında
-Gümüşler manastırı  Niğde ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Derinkuyu ya 45 km mesafedeki manastır gerçekten büyüleyici ve görülmeye değer. Gülen meryem ve isa nın freskosunun bulunduğu manastırın başka bir benzeri yok.
– Gümüşler manastırı nı gördükten sonra tekrar Derinkuyu ya dönerek buradan Nevşehir e doğru devam etmeniz gerekiyor. Nevşehir yolu üzerinde kaymaklı yer altı şehri var vaktiniz varsa bu yer altı şehrini de görmenizi öneririz.
-Nevşehir e ulaştıktan sonra öncelikle Ürgüp e geçmenizi öneririz  ürgüp de gezilecek pekçok yer var.
–  Kısa bir ürgüp şehir merkezi gezisi ve çevredeki manzara noktalarını ziyaret etmenizi öneririz.
– Ürgüp e oldukça yakın olan Mustafapaşa(sinasos) da mutlaka görülmeye değer yerlerden birisi. Asmalı konak filminin konaklarından birisi burada. Ayrıca kasaba da ki antik evler ve kiliseler de görülmeye değer.
– Ürgüp ve Mustafapaşa dan sonra sıra da Uçhisar var. Uçhisar kalesini gezmek vakit alacaktır fakat vaktiniz varsa manzarası için çıkmaya değer.
– Uçhisar dan sonra ise Göreme var sırada. Göreme de kısa bir kasaba turundan sonra göreme açık hava müzesini görebilirsiniz. Kapadokya nın vazgeçilmezlerinden birisidir göreme açık hava müzesi.
– Göreme den sonra çavuşin paşabağları ve zelve var
– Avanos olmadan kapadokya turunu bitirmeniz olmaz . çanak çömlek atölyelerini şöyle bir dolaşmak biraz alışveriş yapmak ve kızılırmak kenarında biraz soluklanmak iyi gelecektir.
– Hacıbektaş ziyaretinizde Hacı Bektaş Veli Dergahı ve Külliyesi, Hacı Bektaş Veli Türbesi (Pir Evi) ve Hacı Bektaş Dergahının üçüncü bahçesindeki 2. Piri Hızır Balım Sultan için, Selçuklu Mimari tarzında yapılmış olan Balım Sultan Türbesi görülmelidir
– Gülşehir de kapadokyanın az gezilen ama önemli yerleşimlerinden birisidir.Aziz Jean (Saint Jean Church: İsanın 12 havarisinden birisidir) Kilisesi Gülşehir’in hemen girişinde yer alan ve iki katlı olan Aziz Jean Kilisesi’nin alt katında kilise, şarap mahzenleri, mezarlar, su kanalı ve görevlilere ait mekanlar, üst katında ise İncil’den alınmış sahnelerle süslenmiş bir diğer kilise yer almaktadır. Alt kata ait kilise, tek apsisli, haç planlı, haç kolları, beşik tonozludur. Merkezi kubbesi çökmüştür. Süsleme açısından direk ana kaya üzerine kırmızı asi boyası ile stilize hayvan, geometrik ve haç tasvirleri resmedilmiştir. Üst kattaki kilise ise tek apsisli ve beşik tonozludur. Ana apsisteki resimlerin dışında oldukça iyi korunmuş olan [kilise] siyah bir is tabakası ile kaplıydı. Kilise restorasyonu ve konservasyonu 1995 yılında Restoratör Rıdvan İşler tarafından yapıldıktan sonra bugünkü haline gelmiştir.