Kapadokya Hakkında Bilgi

kapadokya77

ALTERNATİF BİR BALAYI ADRESİ İÇİN KAPADOKYANIN TARİHİ KONAK OTELLERİ

 

Balayı  tatili için hernekadar deniz,kum,güneş üçlüsünden oluşan bir tatil konsepti çekici gelsede son yıllarda balayı çiftlerinin tarih ve kültür içeren ayrıca turlar vb aktivitelerle de dolu alternatif tatil paketlerini daha fazla tercih etmeye başladıklarını görmekteyiz.

Bu şekildeki alternatif balayı mekanlarının başında ise kapadokya yöresi ve kapadokyanın tarihi konak otelleri gelmektedir. Her yıl binlerce balayı çifti Kapadokyanın büyülü dünyasında tarih,kültür ve macera dolu bir balayı tatili geçirebilmek amacıyla kapadokya yı tercih etmekte ve büyük bir keyifle balayıtatillerini gerçekleştirmektedir.

Aynı zamanda romantizmin başkenti sayılan Kapadokya da balon turu, atv turu , trekking , kapadokya turları vb gibi pekçok etkinliğin yer aldığı kapadokya balayı tatil programları ile balayı çiftleri birlikte çok keyifli vakit geçirmeşansına sahip olurlarken bir yandan da romantik ve gizemli tarihi konak otellerin balayı odalarında sakin ve huzurlu bir konaklama imkanıbulabilmektedirler.

Kapadokya balayı paketleri ni balayı çifleri için özenle hazırlayan Lanora turizm seyahat acentası oldukça cazip fiyatlarla tüm balayı çiftlerine bu şansıyakalama imkanı da sunmaktadır. Lanora turizmin kaapdokya tatil paketleri kapadokya turları, ıhlara vadisi yürüyüşü, balon turu, atv turu vb gibi pekçok etkinliği içermekte olup konaklama yeri olarak da kapadokya nın en güzel tarihi konak otellerinden kapadokya ıhlara konakları & Caves ve KaramanlıKonağının balayı odaları yeni evlenmiş olan çiftler için balayı konseptinde sunulmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

KAPADOKYA BALAYI TATİLİNİZDEN BİR KESİT

Yaşamanızın belkide en önemli dönemindesiniz büyük bir heycanla beklediğiniz düğününüz oldu , çok koşturdunuz yoruldunuz artık düğün sonrasının tadını çıkartmak ve dinlenmek vakti geldi.Nihayet balayı tatilinize çıkacaksınız.

Balayı tatili için arayışlarınız başladığında pekçok kriteri değerlendirerek bir karar verdiniz.Kararınız ise Kapadokya da bir balayı tatili ve balayı oteli. Çok da isabetli bir karar olduğundan hiç şüphemiz yok zira Kapadokya ile  en güzel anlarınız ölümsüzleşecek dolu dolu bir balayı tatili geçireceksiniz en iyi balayı otellerinde.

Tüm balayı otellerinin size sunduğu pekçok güzellikler mutlaka olacaktır. En güzel odalar balayı çiftleri içindir . En çok ilgi balayı çiftlerine yönelecektir fakat balayı tatiliniz de sadece otelinizin güzelliklerini yaşamak yeterlimidir elbette yeterli olmayacak .Pekçok anılarla balayı tatilinizi ölümsüzleştirmeniz gerekiyor. Gezilecek görülecek yerlerin güzelliklerini paylaşmak, eşsiz fotoğraf kareleri yakalamak, birlikte maceralı ve gizemli geziler , yürüyüşler balayı tatilinize ayrı bir renk katacaktır.

Bu sebeble Lanora turizm balayı tatilinizi sadece otel odasından ibaret olmayan bir özellik katarak kapadokya balayı paketlerini  hazırladı.

Oteliniz de geçireceğiniz romantik ve özel akşamlar zaten unutulmaz olacaktır. Kapadokyanın tarihi taş konaklarının mistik havası, mevsimine göre şömine keyfi veya teras da romantik bir gece şehir hayatından uzak küçük bir tarihi kasaba da yaşayacağınız farklı duygular .

Peki ya gündüz ne yapacaksınız, sabah kahvaltısından sonra  keşfe çıkacaksınız , birlikte ilginç maceralar yaşayacaksınız. Üç gün boyunca da bu maceranız daha da ilginçleşerek devam edecek.

Bir bakacaksınız ki melendiz çayının kıvrıla kıvrıla aktığı ıhlara vadisi içinde yürüyüş yapıyorsunuz ve binlerce yıllık manastırları , kiliseleri yeniden keşfediyorsunuz. Bir de bakacaksınız kendinizi yerin 7 kat altında bulmuşsunuz yer altı şehirlerinin gizemini yaşıyorsunuz. Kapadokya yı onlarca defa da gezseniz her seferinde yeni yeni keşfedeceğiniz o kadar çok güzellik varki. Peri bacaları, tarihi konaklar, yer altı şehirleri,vadileri,eşsiz günbatımı  , katedraller, kervansaraylar,binlerce yıllık tarih ve daha pekçok şey sizleri farklı dünyalara alıp götürecektir.

Kapadokya bütün  güzelliklerini ve gizemini sizinle paylaşmaya hazır. Ya siz hazırmısınız.

 

BALAYI TATİLİ ÖNERİLERİ

 

Düğün tarihiniz belli oldu ve balayı tatili için araştırmalara başladınız .Bu tatil sizin için çok önemli ve çok özel olmalı bu nedenle birlikte kararlaştırılmasında büyük fayda var. Balayı tatilinizi kararlaştırırken gözönünde bulundurulması gereken hususları şöyle sıralayabiliriz

1. Nasıl bir yerde balayınızı geçirmek istiyorsunuz sahilde bir balayı oteli mi yoksa deniz dışı seçenekleri olan bir balayı otelimiistiyorsunuz. Deniz ve havuz sizin için öncelikler arasında ise mutlaka sahil de bir balayı otelini tercih edeceksiniz. yok biz deniz ve havuz istemiyoruz tercihimiz farklı özel bir yer diyorsanız balayı oteli tercihinizi buna göre şekillendireceksiniz. Mevsimsel şartlar da bu tercihinizi etkileyecektir zira yaz mevsimi dışında bir tarih de balayı tatili yapacaksınız sahil bölgelerinde bir balayı oteli tercih etmeniz pek akıllıca olmayacaktır sizin için aylar itibariyle hangi bölgelerin uygun olabileceğinin bir listesini yaptık
Ocak : kapadokya balayı otelleri termal oteller,kayak merkezleri
Şubat: kapadokya balayı otelleri,termal oteller,kayak merkezleri
Mart: kapadokya balayı otelleri,termal oteller
Nisan: kapadokya balayı otelleri,termal oteller
Mayıs: kapadokya balayı otelleri,termal oteller
Haziran: kapadokya balayı otelleri,sahil otelleri,karadeniz otelleri
Temmuz: kapadokya balayı otelleri,sahil otelleri,karadeniz otelleri
Ağustos: kapadokya balayı otelleri,sahil otelleri,karadeniz otelleri
Eylül : kapadokya balayı otelleri,sahil otelleri
Ekim : kapadokya balayı otelleri,termal oteller
Kasım : kapadokya balayı otelleri,termal oteller
Aralık : kapadokya balayı otelleri,termal oteller

2. Balayınızı nasıl bir balayı otelinde geçirmek istiyorsunuz lüks yıldızlı bir otelmi ya da butik tarz farklı konsept bir balayı oteli mi tercihiniz olacak

3. Balayı tatilinizi bir tur ilemi gerçekleştirmek istiyorsunuz yoksa sabit kalarak bir balayı otelinimi tercih edeceksiniz. Ya da hem balayı oteli hemde balayı turu seçeneğinin bir arada olduğu balayı paketleri tercihiniz olabilir

4. Bütçeniz de balayı tatili seçeneğinizi etkileyecektir unutmayınızki balayı tatilinizden sonra da yaşam devam edecek ve bütçenizi sarsacak bir balayı tatili sizi zorlayacaktır ayrıca pahalı bir balayı tatili herzaman iyi bir balayı tatili anlamına gelmeyecektir önemli olan birlikte keyif alacağınız bir ortamda bulunmak ve keyif alacağınız aktiviteleri gerçekleştirmektir. Fiyat fayda dengesini iyi gözeterek bir balayı tatili seçeneğine yönelmeniz tavsiyemiz olacaktır.

5. Balayı rezervasyonu yaptıracağınız otel ya da acenta ya ulaşımla ilgili detaylarınızı , özel isteklerinizi (yatak,yemek veya odanızda bulunmasını istediğiniz şeyler vb) bildirmenizde yarar var

6. Sürekli balayı oteliniz de vakit geçirmek yerine içerisinde turlar vb değişik aktiviteler olan bir balayı paketini tercih etmeniz balayı tatilinize ayrı bir renk katacaktır.

 balayı otelleri 2013, 2013 balayı otelleri, 2013 balayı tatilleri, yurtiçi balayı tatili, yurtiçi balayı otelleri, yurtiçi balayı oteli, balayı seçenekleri, balayı oteli, kapadokya balayı tatili, kapadokya balayı otelleri, kapadokya balayı turları, balayı turları 2013, balayı turu, balayı yerleri

 

KAPADOKYANIN BÜYÜLÜ DÜNYASI

 

Tarihten kopup kendi Isıgını zamanımıza tasıyan, icinde barındırdıgı gizemlerle hala büyük ilgimizi ceken, perilerin saklandıgı mekan. Bu melekler mekanini tek basınıza gezmeniz hicte mümkün olmayacaktır. Doganın macerasına tanık olmak icin haydi kapadokyaya. 362 basamakla inilen ıhlara vadisi, vadi icerisindeki melendiz çayıyla bütünleştiginde kiliselerin kozmopolitik yapısı ,tüm dünyayı çeken bi barıs sembolu olarak kapadokya turlarımızda  karsınıza cıkacaktır. dünyanin en büyük yeralti sehri olan, labirentler arasındaki bi kacısın sembolü  ve dünyanin ilk akıl hastananesi özelligiyle de bildigimiz derinkuyu yeraltı sehrine girdinizde, 8 kat yerin altındaki o akıl almaz sehri kesfedip hayran kalacaksınız.2. katında bulunan misyoner okulundan kilerine ,hayvan barınaklarına kadar en ince ayrıntısıyla göreceginiz bu sehir, tarihin kokusunu icinize cekmenize yetecektir. sıcak halkıyla avanosu, urgup ü, uchisari. Tarihin ve doganin muhtesem uyumu kapadokya turlarında sizi bekliyor.Günesin dogusu ve yerden metrelerce yüksekte nefes kesen balon turları sonrası tas otellerimiz sizler icin hazır olacaktır..saraplarınızı yudumlarken peri bacalarindaki tarihin dokusuyla, doganın bahşettigi urgup uzumlerinden elde edilen yöresel el yapimi sarapların kokusunu icinize cekmek size bir tur kadar yakin.

 

 

 

KAPADOKYA TAŞ OTELLERİ

 

Harika bir mücevher olan tasin islenmis halidir tas oteller..Her bir odası ayrı bir karakteristik ruh tasıyan bu sevimli ve otantik mimari insaoglunun varolusundan günümüze yakamoz gibi yansiyan bir aynasıdır.Kayadan oyma toprak kokulu odalarımızdan dısarı cıktıgınızda yıldızlara bu kadar yakın oldugunuz mukemmel cografyanin sizi ne kadar sasırtıgına tanık olacaksınız. günürn yorgunlugundan sonra bir yemek molası verdiginizde yoresel lezzetlerimizin  damagınızdaki tadını uzun sure unutamayacaksınız.otellerin ihtisamlı yapısı anadolu konukssverligiyle birlestiginde size evinizdeki huzuru aratmayarak hafızanıza kazınan panoramik anlar her defasında burası icin cezbedecektir.topografik yapı  konforla birlestiginde mukemmel bir esinti olarak odalarınıza misafir olacaktır.tasın dokusunu topragın kokusuyla birlestiren bu otantik mimariler , dogayı odalarıniza tasıyor.

 

Balayı Otelleri Hakkında Bilgi

Balayı Otelleri

kapadokya (antik zamanlarda katpatuka)  isminin kelime anlami güzel atlar ülkesi . persler zamanindan kalma ve persçe  bir isim olan katpatuka zamanla  kapadokya halini almiştir .

hititler asurlular  roma bizans selçuklu osmanli  gibi sayisiz medeniyete  ev sahipliği yapmiş olan kapadokya hristiyanliğin ve özellikle de ortodoks mezhebinin gelişimi  açisindan da çok büyük bir öneme sahiptir zira  ilk yillarinda roma imparatorluğu tarafindan  yasaklanan hristiyanlik  kapadokyanin yer alti şehirlerinde ve ulaşilmasi zor vadilerinde yaşama şansi bulbilmiş idi.

kapadokya yi eşsiz kilan özellikleri saymakla bitiremeyiz  hiçbiryerde görülemeyecek doğal yapisi, peribacalari, yer alti şehirleri, vadileri,tarihsel önemi,antik şehirleri,kiliseleri,manastirlari,kervansaraylari bunlardan sadece birkaç tanesi . en önemlisi ise insana huzur veren mistik ve gizemli atmosferi.

tarihteki kapadokya günümüzden çok daha geniş bir alani içermekte adana dan samsuna kadar uzanmaktadir günümüz de ise kapadokya kayseri, nevşehir,aksaray ve niğde il sinirlari içerisinde kalan bir bölgeyi tarif etmektedir. bu bölge içerisinde yer alan urgup,göreme,uçhisar,ihlara vadisi,güzelyurt,mustafapaşa,avanos,soğanli vadisi,zelve kapadokya nin en önemli  ve en çok ziyaretçi alan merkezlerindendir.

kapadokya otelleri  denildiği zaman ilk başta akla gelen kapadokya nin mağara otelleri ve kapadokya konak otelleri dir. kapadokya ya o eşsiz  tarihi dokuyu mistik atmosferi yaşamak için gidiliyorsa elbetteki kapadokya nin mağara otellerin de veya kapadokya butik otellerinde kalmak gerekir. çoğu zaman kapadokya mağara otel, kapadokya butik otel, kapadokya taş otel, kapadokya konak otel, kapadokya cave otel kavramlari karişmakta ve bölgeyi çok iyi bilmeyen ziyaretçiler yanliş bilgi ile yaptiklari rezervasyonlar sonucu hayal kirikliğina uğramaktadirlar. burada kapadokya da ki tüm otel türlerini sizlere detayli olarak açiklayarak özelliklerini ve farkliliklarini siralayacağiz

kapadokya butik oteller:  kapadokya da yer alan taş oteller, konak oteller, mağara oteller in çoğunluğu butik otel tarzindadir . fakat butik otel olarak adlandirilmasi otelin illaki tarihi konak veya mağara otel olduğu anlamina da gelmez . kapadokya taşi ile sonadan yapilmiş küçük bir otel de butik olarak adlandirilabilir.

kapadokya taş oteller:  kapadokya taş oteller denildiğinde ilk akla gelen tarihi taş konaklardir. fakat tüm taş oteller tarihi olmayabilir hatta azinsanamayacak bir kismi sonradan kapadokya taşi ile yapilmiş otellerdir. tercihiniz mutlaka bir tarihi taş otel de kalmak ise özellikle tarihi olup olmadiği ve yaşi ile ilgili sorular sorunuz.

kapadokya mağara oteller:  kapadokya nin en çok ilgi çeken otellerinden olan mağara otellerin bir kismi yüzlerce yil önce kazilan mağara odalardan oluşmakta iken bir kismi ise sonradan açilan mağara odalardan oluşmaktadir. kapadokya mağara otel olarak adlandirilmasi otelin tarihi olduğu anlamina gelmez bu nedenle rezervasyon yaptirmadan önce otelin tarihi olup olmadiği konusunda emin olunmasi gerekir.

kapadokya konak oteller: kapadokya nin tarihi konaklarinda konaklamak kemer ve taş mimarinin içerisinde zamanda yolculuk etmek çoğu kapadokya ziyaretçisinin tercihi olmuştur.  kapadokya nin konak otellerinin pekçoğu tarihi konaklar olmakla birlikte sonradan yapilan konaklar da vardir.

kapadokya cave oteller: kapadokya mağara oteller ile ayni anlama gelmekte ve ayni özellikleri taşimaktadirlar zaten mağara nin ingilizce karşiliği olan cave ile tanimlanmaktadir.

kapadokya nin karakteristik özelliğini barindiran otel tanimlamalarini ve özelliklerini yazdiktan sonra kapadokya otelleri ile ilgili önerilerimizi ve dikkat edilmesi gereken konulari paylaşmak istiyoruz.

kapadokya ya bir gezi planliyorsaniz bizim önerimiz mutlaka kemer ya da mağara odalar içeren bir otel seçmeniz yönündedir. zira beto oteller de yeterince kaldiniz ve ziyaret ettiğiniz hemen heryerde bu beton otellerle zaten karşilaşacaksiniz. kapadokya da ki kemer mimari ve taş oteller sanildiği gibi her zaman pahali değiller ve her bütçeye uygun kemer ve mağara otel bulunabilir. burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus eğer gerçekten tarihi özelliği olsun istiyorsaniz kalacağiniz oteli araştirmaniz en azindan telefonla  konağin tarihi olup olmadiğini sormanizdir ama tarihi olmasi beni ilgilendirmiyor benzer bir mimari olsun taş kemer olsun diyorsaniz da sorun yok. ayrica astim veya kapali yerde kalma vb gibi sorunlariniz varsa mağara otel yerine kemer bir oda seçmeniz daha uygun olabilir.

kapadokya nin mağara ve taş konak otellerinin en önemli özelliklerinden birisi de yazin doğal bir serinliğe kişin ise doğal bir sicakliğa sahip olmalaridir. kalin taş duvarlar ve mağara özelliği doğal ve eşsiz bir yalitim sağlamaktadir. yazin kapadokya nin konaklarin da klima en son ihtiyaciniz olacak şeydir . mağara odalarin çoğunda cep telefonu bile çekmeyecektir bu durum bazilari için istenen bir şey iken cep telefonunu açik tutmak zorunda kalanlar için sikintili olacaktir ama teknolojinin hepimizi delirttiği zamanimizda  teknolojiden uzak bikaç gün geçirmek de büyük bir firsat olabilir.

kapadokya otelleri ve kapadokya turlari hakkinda daha fazla bilgi almak ve unutulmaz bir kapadokya gezisi planlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. kapadokya ya ulaşiminiz dan tutun da kapadokya da gezilecek yerler , kapadokya lezzet duraklari vb gibi kapadokya ile ilgili her konuda ücretsiz desteğimizi vermeye haziriz.

 

 

 

 

 

KAPADOKYA BALAYI SEÇENEKLERİ VE KAPADOKYA BALAYI OTELLERİ

Kapadokya romantizmin başkentidir. Böyle olunca da hayatınızın en romantik anlarını Kapadokya nın büyülü ve romantik atmosferi içerisinde geçirmeniz farkli bir anlam taşıyacaktır.

Kapadokya balayı otelleri çoğunlukla Kapadokya nın tarihi taş kemer ve mağara otelleridir. Kapadokya da balayı tercih eden balayı çiftleri çoğunlukla kemer ve mağara balayı odalarını tercih etmektedirler. Kapadokya nın tarihi konak otellerinde ki romantik cafe bar ve şarap evleri nin romantik ve büyüleyici dokusu da balayı çiftleri için özel anları özel anılara çevirme fırsatı sunacaktır. Kapadokya  yı balayı için tercih eden balayı çiftleri kapadokya nın tarihi dokusuna sahip tarihi konak oteller de konaklama şansı yakalamanın yanısıra aynı zamanda kapadokya turları ile Kapadokya nın güzelliğini de keşfetme fırsatı yakalayabilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAPADOKYA NIN MAĞARA OTELLERİ

Kapadokya  Yerküremizin en özel yerlerinden birisi ve onu özel kılan sadece sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikler ve yapıtlar değil aynı zamanda ziyaretçilerine sunduğu özel konaklama mekanlarıdır da.

Kapadokya otelleri denildiği vakit akla ilk gelen mağara otellerin mağara odaları. Kapadokya nın karakteristik kaya yapısı kolayca kazılmaya oldukça müsaittir ve bu özelliğini farkeden insanoğlu binlerce yıldır kendisi için sayısız barınak , tapınak, şarap mahzenleri vb gibi çok farklı mekanlar yaratmışlardır.

Kapadokya nın mağara otelleri bugün için yerli yabancı yüzbinlerce kapadokya ziyaretçisini misafir etmektedirler. Zaman da yolculuk hissi veren bu özel mağara odalar gerçekten çok özel deneyimler sunmakta ve misafirlerini büyülemektedirler.

Kapadokya ziyaretleriniz de beton bir otel de kalmak yerine yörenin dokusuna ve ruhuna uygun böylesine bir mağara otel seçmeniz oldukça isabetli olacaktır. Zira beton bir otel de zaten defalarca kaldınız ve her zaman kalma şansına da sahipsiniz fakat mağara bir otel ve mağara bir oda her zaman karşınıza çıkmayacak bir deneyimdir.

Her bütçeye uygun bir mağara oteli yeterli araştırma ile mutlaka bulma şansına sahip olabilirsiniz . Gecelik 1000 dolardan 50 dolara kadar çok çeşitli mağara otel seçeneklerini görmeniz mümkündür . Dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise kalacağınız mağara otelin gerçekten tarihi bir mekanmı yoksa sonradadan oyulan bir kaya oyma mekanmı olduğudur. Elbetteki yüzlerce yıllık geçmişe sahip tarihi bir mağara da konaklamak apadokya ziyaretinize ayrı bir anlam katacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

KAPADOKYA NEREDE VE NASIL GİDİLİR

Tarihteki Kapadokya , Kapadokya Krallığının sınırları olarak kuzeyde  Karadeniz e  güneyde Toroslar a , Doğuda fırat a kadar uzanmaktadır.

Günümüzdeki turistik kapadokya ise Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir il sınırları içerisinde kalan bir alanı kapsamaktadır.

KAPADOKYA DA GEZİLMESİ GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Kapadokya da görülmesi gereken o kadar çok doğal ve tarihi güzellik var ki bunları saymakla bitiremeyiz. Klasik Kapadokya turlarında bu yerlerin pek azı gezilebilmektedir.

Kapadokya ya defalarca da gelinse keşfedilmeye hazır yeni yerler mutlaka bulunacaktır. Kapadokya yı tamamen keşfe niyetliyseniz eğer uzunca bir süre Kapadokya nın misafiri olmanız gerekecektir fakat zamanım kısıtlı diyorsanız eğer en azından 3-4 gününüzü Kapadokya için ayırmalısınız.

Bununla birlikte Kapadokya da gezilmesi görülmesi gereken yerleri sıralayacak olursak

–      Göreme açık hava müzesi

–      Uçhisar kalesi

–      Paşabağları

–      Güvercinlik vadisi

–      Ürgüp

–      Asmalı konak

–      Avanos çanak çömlek atölyeleri

–      Çavuşin

–      Hayal vadisi

–      Mustafapaşa sinasos

–      Derinkuyu yer altı şehri

–      Kaymaklı yer altı şehri

–      Ortahisar

–      Zelve

–      Ihlara vadisi

–      Selime katedrali

–      Aşıklı höyük

–      Gaziemir yer altı şehri ve yer altı kervansarayı

–      Narlıgöl krater gölü

–      Saratlı yer altı şehri

–      Sofular vadisi

–      Manastır vadisi

–      Aziz gregorius kilisesi

–      Yüksek kilise

–      Nora antik şehri

–      Ilısu roma hamamı

–      Sultanhanı

–      Tepesidelik han

–      Alayhan

–      Güzelyurt Gelveri

–      Gümüşler manastırı

–      Tyana roma havuzu

–      Kemerhisar su kemerleri

–      Göllüdağ

–      Soğanlı vadisi

 

Kapadokya ya Karayolu ve Havayolu ile ulaşım imkanları zenindir.

Karayolu ile Kapadokya ulaşmak için İstanbul Ankara tarafından geliyorsanız eğer Ankara dan konya yoluna girmeniz ve Aksaray üzeri Tuzgölünü de ziyaret ederek gelmeniz gerekecektir

Adana tarafından ulaşmak için ise Niğde üzeri veya Aksaray üzeri geliş tercih edilebilir.

İzmir tarafından kapadokya ya gelmek için Konya üzeri Aksaray rotasını takip etmek gerekecektir

Doğu dan Kapadokya ya ulaşmak için ise Kayseri rotasını takip etmek gerekir

Havayolu ile kapadokya ya ulaşmak için 3 seçeneğiniz bulunmaktadır. En uygun seçenek Nevşehir havaalanı dır. Pegasus un ve Thy nin Nevşehir havalimanına uçuşları bulunmaktadır. Kayseri havalimanı ise 2. Seçenektir. Son  olarak ise Konya havalimanı seçeneğidr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAPADOKYA NIN TEK YER ALTI KERVANSARAYI

 

Gaziemir yer altı şehri ve yer altı kervansarayı yaklaşık 7 yıl önce keşfedildi ve turizme kazandırıldı. Gaziemir köyü içerisinde bulunan yer altı şehri ve yer altı kervansarayı nın temizlenmesi ve turizme kazandırılmasın da Gaziemir köylülerinin , Güzelyurt kaymakamlığının , Aksaray Müze Müdürlüğü nün işbirliği ile gerçekleşmiştir.

Kapadokya da onlarca yer altı şehri ve onlarca da kervansaray bulunmaktadır. Fakat Gaziemiri diğerlerinden farklı kılan özelliği ise hem yer altı şehri hemde kervansaray özelliklerinin ikisinide aynı anda barındırıyor olması ve  daha da önemlisi ise Kapadokya nın ve muhtemelen de Dünyanın tek yer altı Kervansaray ı olma özelliğine sahip olmasıdır.

Hititlere kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Gaziemir yer altı şehri ve yer altı kervansarayı en yoğun olarak Bizans döneminde kullanılmıştır. Yer altı şehrinin girişindeki hitit tarzı taş bindirme tekniği ile yapılmış geçit Boğazkale den sonra türünün ikinci örneği sayılmaktadır. Selçuklu döneminde de kullanılan yer altı kervansaray ı binlerce yıl boyunca deve kervanlarına ev sahipliği yapmış ve günümüze kadar gelebilmiştir.

Yer altı şehri ve kervansarayın geniş bir agorası bulunmakta ve bu agora dan yer altı mekanlarına girişler sağlanmaktadır. Özellikle develerin barındığı mekan görkemli sütunlarla yerebatan sarayını andırmaktadır.

İki adet kilise bulunan yer altı kervansarayında bir de büyük şarap fabrikası yer almaktadır. Şarab fabrikasının hemen önünde ise yeraltına yapılmış ve yüzlerce litre şarap alma kapasitesine sahip bir yer altı küpü bulunmaktadır. Kervanlardaki  yolcuların konaklayacağı alanların yanısıra yer altı geçitleri ile sağlanan saklanma mekanları da yer altı şehrine ayrı bir gizem katmaktadır.

Gaziemir yer altı kervansarayı Ihlara vadisi ve Derinkuyu arasındaki ana yola 1 km mesafede bulunmaktadır. Kapadokya nın en güzel yerlerinden birisi olan Güzelyurt a olan mesafesi ise sadece 14 km dir. Nevşehir e 55 km Aksaray a ise 40 km mesafede olan Gaziemir, Güzelyurt ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.

Kapadokya ziyaretçilerinin oldukça fazla ilgisini çeken ve her yıl binlerce ziyaretçiye sahip olan Gaziemir yer altı şehri ve yer altı  kervansarayı History Channel tarafından da büyük ilgi görmüş ve History Channel ın yer altı yaşamları isimli belgesel serisin de de  yer almıştır.

Gaziemir yer altı şehri ve Gaziemir yer altı kervansarayı görkemli güzelliğini kapadokya ziyaretçileri ile paylaşmak için nerdeyse sabırsızlıkla beklemektedir. Kapadokya nın en güzel bölgelerinden olan Güzelyurt ve Ihlara Vadisi kısmına geçerken Gaziemir yer altı şehri ve kervansarayını da gezi programınıza almanız son derece yerinde olacaktır.

Kapadokya nın uzman seyahat acentası Lanora Turizm kapadokya tur programlarına  Gaziemir yer altı kervansarayını katarak kapadokya gezilerine büyük bir anlam katmıştır. Kapadokya nın bilindik mekanlarının dışında daha pekçok yeni keşiflerin kapadokya ziyaretçilerine sunulması son derece isabetli bir karardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

  

KAPADOKYA BALAYI SEÇENEKLERİ

Yaşamınızın en önemli dönemlerinden birisidir hiç şüphesiz balayı tatili bu nedenle de bu özel günleri çok özel bir yerde ve yine aynı şekilde çok özel bir mekanda yaşamak istersiniz. Balayı yeri ve balayı oteli seçimine sıra geldiğinde  gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında sayısız seçeneğe sahip olduğunuzu görürsünüz ve gönül isterki sultanlara layık bir mekanda rüya gibi bir balayı tatili geçirebilesiniz. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir zira en başta bütçenizin böylesi bir tatile uygun olmaması ve sizi zorlayacak olması en büyük sorun olarak karşınıza çıkacaktır.

Yine de rüya gibi bir balayı tatili için Dünyanın uzak köşelerinde bir adaya gitmeniz şart değildir . Çok daha uygun fiyatlarla belki de daha romantik ve daha eğlenceli pekçok balayı tatil seçeneği bulmanız da mümkündür. Önemli olan nelerden keyf alabileceğinizi biraz öngörmeniz ve iyi bir araştırma yapmanızdır.

Ekonomik fakat oldukça da romantik ve keyifli bir balayı tatili için en uygun yerlerden birisi hiç şüphesiz Kapadokya dır. Özellikle tarih ve kültür sizi çekiyorsa ve otantik doğal mekanlarda konaklamak hoşunuza gidecekse Kapadokya tam da aradığınız yer olabilir üstelik mevsim kısıtlaması da olmayacaktır çünkü Kapadokya yılın her mevsimi başka güzeldir . Tek yapmanız

Tek yapmanız gereken Kapadokya balayı paketleri seçeneği sunan Kapadokya otelleri ni veya Kapadokya seyahat acentaları nı araştırarak size en uygun balayı tatili seçeneğini tespit etmektir. Kapadokya tatil paketlerinin içerisinde çoğu zaman Kapadokya turları, Kapadokya balon uçuşları , atv safari vb gibi pekçok etkinlik de yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

KAPADOKYA DA KONAKLAMA VE KAPADOKYA OTELLERİ

Kapadokya da konaklamak için pekçok seçeneğe sahipsiniz , yıldızlı otellerden tutun da butik konaklara pansiyonlara kadar pekçok konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Kapadokya ziyaretçilerinin ve özellikle yabancı turistlerin birinci tercihleri Kapadokya nın özgün dokusuna sahip taş kemer veya mağara otellerdir. Kapadokya otelleri denildiği vakit akla gelen de zaten Kapadokya konak oteller dir. Kapadokya da ki tarihi konak oteller gerek özgün mimari dokusuyla gerekse taş ve mağara odalarının doğal klima özelliği sayesinde özellikle tercih edelimektedirler.

Kapadokya da taş kemer veya mağara bir otel seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus sözkonusu otelin gerçekten tarihi bir konak olup olmadığır. Zira son yıllarda Kapadokya nın özgün konaklarına benzetilerek inşa edilmiş gerçekte beton fakat konak görünümlü pekçok kapadokya oteli bulunmaktadır. Aynı şekilde sonradan oyulan mağaralarla oluşturulmuş mağara oteller de vardır.

Kapadokya butik oteller bakımından büyük bir çeşitliliğe sahip bulunmaktadır. Kapadokya nın butik tarihi konak otelleri kemer ve mağara oda seçenekleri de sunmaktadır.

Kapadokya otelleri ile ilgili araştırmalarınız da Kalacağınız konak otelin gerçekten tarihi olup olmadığını sorabilir veya bununla ilgili kısa bir araştırma yapabilirsiniz.

Kapadokya otel tercihiniz içerisinde tarihi konakların taş kemer veya mağara odalarını seçmek Kapadokya ziyaretinize ayrı bir anlam katacaktır zira beton ve yıldızlı otellerde kalma şansına her zaman sahipsiniz .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAPADOKYA NIN  İNCİSİ GÜZELYURT GELVERİ

 

Kapadokya denildiği vakit insanların aklına hemen Ürgüp asmalı konak Göreme, Üçhisar gelir. Bu elbette bizlere verilen eksik bilgiden kaynaklanan bir durum, Kapadokya turları genelde kısa süreli turlar olduğu için belli bir alandaki görülmeye değer güzellikler bir iki gün içerisinde hızlıca gösterilerek tamamlanıyor. Oysa Kapadokya Nevşehir’in yanında Niğde, Aksaray, Kayseri ve hatta Kırşehir’i de kapsayan geniş bir alan.

Ülkemiz insanlarının çoğu ıhlarayı Nevşehir ili sınırları içerisinde bir yer sanıyor, ıhlaranın bağlı olduğu Güzelyurt ilçesini ise çoğumuz belki de hiç duymadık bile . Fakat gezip görenler bilir ki Güzelyurt Kapadokya’nın tüm özgün dokusunu hatta fazlasıyla içinde barındıran önemli bir merkezdir. Yer altı şehirleri, kiliseleri, manastırları, özgün Kapadokya taşı ve mimarisinin en güzel örneklerini taşıyan evleri, katedralleri, peribacaları ve dünyaca ünlü ıhlara vadisiyle Güzelyurt tek başına küçük Kapadokya.
Eski adı karvalla daha sonra gelveri olan Güzelyurt, Aksaray iline 45 km mesafede olup, Aksaray, Niğde ve Nevşehir illerinin oluşturduğu üçgenin nerdeyse tam ortasında yer almıştır. Hasan dağının yaz kış ayrı güzel olan o görkemli manzarasını her daim izleyen Güzelyurt, hemen aşağısın da uzanan 14 km uzunluğundaki ıhlara vadisine de şöyle bir göz ucuyla bakarken görebilirsiniz. Güzelyurt gölet’i ve hemen üstündeki yüksek kilise ( analipsis tepesi – eski manastır) de bu bakışlardan pek tabidir ki nasibini fazlasıyla almayı hak eden güzellik ve görkeme sahiptirler. Bu seyrinizi şöyle biraz fazla gün batımına kadar uzatıverirseniz, işte o zaman güneşin batışının o kadar güzel ve bir o kadar da büyüleyici olduğu anları yaşarsınız Güzelyurt’ta.

Güzelyurt asıl önemini Bizans döneminde, önemli bir filozof ve din bilgini olan Nazianoslu, Gregorious sayesinde kazanmıştır. Gregorious Güzelyurt’a yerleşerek fikirlerini buradan yaymış ve bölgeyi önemli bir merkez haline getirmiştir. Şu anda Gregorious zamanın da ve onun adına yapılan görkemli bir kilise yapısı sağlam bir vaziyette Güzelyurt merkezinde ziyaretçilerini büyülemeyi sürdürmektedir. 1900’li yılların başında Aksaray ilinin nüfusu 3500 civarında iken Güzelyurt un nüfusu 4500 idi. Bölgenin önemli bir ticaret ve sanayi merkezi olan Güzelyurt da nüfusun yüzde 80 i Ortodoks ahaliden oluşmakta idi.

Türkçe den başka bir dil bilmeyen ve konuşmayan bu insanlar karamanlıca dediğimiz bir yazışma örneği kullanmaktaydılar. Muhtemelen Malazgirt den çok daha önce Karadeniz’in kuzeyinden Anadolu’ya giren ve iç Anadolu ya yerleşerek Ortodoks olan Türk boylarının torunlarıydılar. Müslüman Türk halkla iç içe yüzlerce yıl yaşayan karamanlı Ortodokslar 1924 mübadelesi ile Yunanistan’a göçtüler ve orda kavala yakınlarında yeni gelveri ( nea karvali) isminde bir kasaba kurdular. Bu mübadillerin çocukları ve torunları her yıl Güzelyurt’a gelerek eski komşularıyla hasret gidermekte ve dostluk kardeşlik festivali etkinliği çerçevesinde eski yöresel kıyafetlerini de giyerek kaşıkla Konyalı oynamakta Türkçe türküler söylemektedirler.

 

Güzelyurt un ve Kapadokya nın bu muhteşem güzelliğini yaşamak ve hissetmek için yapacağınız ziyarette yörenin ruhuna uygun tarihi konak otellerin kemer ve mağara odalarında konaklamak mutlaka ilk tercihiniz olmalıdır. Kapadokya ıhlara konakları & caves ve karamanlı konağı bu tarihi mekanları butik otele dönüştürmüş iki önemli konak oteldir. Gerek odalarının büyüleyici güzelliği gerekse dekorasyonu ile sizleri zaman da yolculuğa çıkartacaktır. Yine bölgenin seyahat uzmanı lanora turizm de gerek kapadokya turları gerekse balon turu, atv turu vb gibi etkinlikler de kapadokya seyahatiniz esnasında size yardımcı olacaktır.

 

       

 

 

 KARAMANLILAR VE MÜBADELE

Güzelyurt un tarihi doğal olarak binlerce yıl öncesine kadar uzanmaktadır . eldeki çanak çömlek ve obsidyen kalıntıları bunu açıkça ortaya koymaktadır. Daha sonra sırasıyla hitit pers kapadokya krallığı roma bizans selçuklu ve osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Bir rivayete göre büyük iskender o meşhur atlarından birisini güzelyurt un hemen 4 km yukarısındaki sivrihisar dan  almıştır . güzel atlar ülkesinden  ( kapadokya nın pers dilindeki anlamı)  güzel at almak kadar doğal ne olabilirki .

Güzelyurt asıl önemini bizans döneminde önemli bir filozof ve din bilgini olan nazianoslu gregorious sayesinde kazanmıştır. Gregorious güzelyurt a yerleşerek fikirlerini buradan yaymış ve bölgeyi önemli bir merkez haline getirmiştir. Şu anda gregorious zamanın da  ve onun adına yapılan görkemli bir kilise yapısı  sağlam bir vaziyette güzelyurt merkezinde ziyaretçilerini büyülemeyi sürdürmektedir.

1900 li yılların başında aksaray ilinin nüfusu 3500 civarında iken güzelyurt un nüfusu 4500 idi . bölgenin önemli bir ticaret ve sanayii merkezi olan güzelyurt da nüfusun yüzde 80 i ortodoks ahaliden oluşmakta idi. Türkçe den başka bir dil bilmeyen ve konuşmayan bu insanlar karamanlıca dediğimiz bir yazışma örneği kullanmaktaydılar. Muhtemelen malazgirt den çok daha önce karadenizin kuzeyinden anadoluya giren ve iç anadolu ya yerleşerek ortodoks olan türk boylarının torunlarıydılar . müslüman türk halkla içiçe yüzlerce yıl yaşayan karamanlı ortodokslar 1924 mübadelesi ile yunanistan a göçtüler ve orda kavala yakınlarında yeni gelveri( nea karvali) isminde bir kasaba kurdular. Bu mübadillerin çocukları ve torunları her yıl güzelyurt a gelerek eski komşularıyla hasret gidermekte ve dostluk kardeşlik festivali etkinliği çerçevesinde  eski yöresel kıyafetlerini de giyerek kaşıkla konyalı oynamakta türkçe türküler söylemektedirler.

 

 

 

 

 

KAPADOKYANIN İNCİSİ GÜZELYURT

 

KİLİSE CAMİ

Güzelyurt ilçesinin Aşağı mahallesinde bulunmaktadır. Andreades ve Akakladesin belirttiğine göre bu kilise büyük Teodoslus tarafından M.S 385 yılında yaptırılmıştır. Akaklades, kilisenin üç kapısından birinin üzerindeki Kitabede Bu haç kişisel, Bizans İmparatoru Theodoslus tarafından inşa edilmiştir. İmparator, Gregorios Naziazrızos ell ile de kutsal hacın bir parçasını kiliseye hediye etmiştir. Cümlelerini okuyabildiğini, daha başka yazılarda olduğunu, fakat bunların okunmasının mümkün olmadığını yazmaktadır.

SİVİŞLİ KİLİSE

Kubbesi ve dört sütunu ile kayaya oluşmuş kilise de 1877 den kalma duvar resimleri hala görülebilmektedir. Kilisenin çevresindeki kayadan oyma odalar Aziz Anargiros bayramına gelen hacılara ve hastalara hizmet vermekteydi. Tamamı kayalardan oyulmuş bu kilisenin yapım tarihi bilinmiyor. Kilisenin dışında bulunan odalara ölümcül hastalar bırakılır ve dua edilir eğer hasta iyileşirse azizlerin yardım ettiğine inanılırdı. Kilise, Rumların ilçeyi terk etmelerinden sonra belli bir süre çömlek atölyesi olarak kullanmıştır. Kilisenin üzerindeki tepeden panoramik manzara görülmeye değer

 

 

 

KIZIL KİLİSE

Güzelyurt, Sivrihisar Köyü’nde bulunan Kızıl Kilise, kırmızı kesme taştan yapıldığı için bu isimle anılmıştır. V.-VI.yüzyıllarda yapıldığı sanılmaktadır.

Kapalı Yunan haçı planında yapılan kilisenin orta nefinde dört sütunun taşıdığı, yuvarlak kasnaklı oldukça uzun bir kubbe bulunmaktadır. Bunun dışında kalan haçın kolları tonozlarla örtülmüştür.

İç mekan fresklerle kaplı olmasına rağmen bunların büyük çoğunluğu tahrip olmuştur. Görülebilen bölümlerde İncil’den alınan sahnelerle bezendiği anlaşılmaktadır.

YÜKSEK KİLİSE

Güzelyurt ilçe merkezine 3 km. uzaklıkta yer alan bu kilisenin yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Doğal kayalar üzerine kesme taştan yapılmış olan kilise iki ayrı bölümden oluşmuştur. Bunlardan birinci bölüm ibadet mekanı                         diğeri keşişlere ait bölümdür. Orta bölüm kule şeklinde yüksek olup üzeri kubbe ile örtülüdür. Her cephede bulunan birer pencere ile aydınlatılmıştır. Keşişlere ait bölüm ise daha alçak olup düz bir dam ile örtülmüştür.

IHLARA VADİSİ

Ihlara  Hristiyanlığın daha ilk yıllarında önemli bir din merkezi olmuştur.
Kayseri’li Basilus ve Nazianzos’lu Gregorius gibi mezhep kurucuları 4.yy. da burada yetişmişlerdir. Mısır ve Suriye sisteminden ayrı bir manastır hayatının kurallarını bunlar tespit etmişlerdir.

İlk çağlarda Kapodokya Irmağı anlamına gelen Patamos Kapadokus ırmağının ortasında tabiatla tarihin birarada bulunduğu Ihlara Vadisindeki kiliselerin ilk örnekleri MS.4 yy.a kadar inmektedir.

Ihlara vadisindeki kiliselerin resim tekniği iki kısma ayrılır.Ihlara civarındaki kiliseler Kapadokya tipi diye bilinen sanatı gösterir. Orta kısmında Belisırma bölümünde bulunanlar ise, Bizans tipi resimlerle süslüdürler. Böylece iki bölgeyi ayıran kaynaktan doğan iki ayrı tip saymak gerekmektedir. Birinci gruptakiler;Eğritaş,Ağaç altı,Kokar,Pürenliseki ve Yılanlı kiliselerdir.

İlk Hristiyanlık dönemine yakın olan bu kiliselerde; incil sahneleri, Aziz Basilus ve Gregorius’un anlayışlarına göre çizilmişlerdir. Uzun metinler verilmiştir. Teferuatta Mısır ve Suriye etkileri görülmektedir. Ağaçaltı kilisesi son dönem Roma ve Sasani etkisindedir ve daha fazla doğu havası taşımaktadır.

Ihlara Vadisi’ndeki kayalara oyulmuş bu freskli kiliseler, korunarak yeryüzünde eşine rastlanmayan bir tarih hazinesi olarak zamanımıza kadar gelmiştir. Hristiyanlığın ilk yıllarından itibaren kayaların rahatlıkla kazılmasıyla meydana getirilen bu freskli kiliseler ve iskan yerleri 14 km. boyunca Ihlara’dan Selime’ye kadar devam eden ıhlara vadisi  içerisinde yer alırlar.

 

SELİME KATEDRALİ

Kayalara oyulmuş yüksek bir yerde olan Katedral içinde iki sıra halinde sütunlar mevcuttur. Bu sütunlar Katedrali üç sahana ayırmıştır.

Üç nefli bazilikal planlı kilisesi, bölgedeki bu plan tipinin tek temsilcisidir. Manastır, 8. İle 9. yüzyıl veya 10. yüzyıla, kilisedeki figürlü freskler, 10. yüzyıl sonu ile 11. yüzyıl başlarına tarihlenmektedir.

Sahneler: İsa’nın Göğe Çıkışı, Müjde, doğum, Üç Müneccimin Tapınması, Çocukların Öldürülmesi, Mısır’a Kaçış, Elizabet’in Takip Edilmesi, Vaftiz, Meryem’in İlk Yedi Adımı, Meryem’in Mabede Takdimi, Koimesis, Piskopos tasvirleri yer almaktadır.

 

GÜZELYURT YERALTI ŞEHİRLERİ VE GAZİEMİR YER ALTI ŞEHRİ

Güzelyurt’u hiristiyanlığın ilk yüzyılarında istilası imkansız hale getiren yer altı sığınakları ve kalelerine günümüzde yer altı şehirleri denmektedir. Yapılması neredeyse imkansız gibi görünen küçük kanalar, zikzaklı delikler , yereltı şehirinin büyülü ve gizemli dünyasını içine girildiğinde hissettirmektedir. Yer altında ucu bucağı bilinmeyen kanallarda ilerledikçe karşınıza yaklaşık 15 – 20 metrekarelik odalar çıkmaktadır. Günümüzde temizlenerek açılmış alanlar gezilebilmekte olup, tamamı keşfedilememiştir. Bu yapılar halen sırrını korumaktadır. Yeraltı kalelerinde su kuyuları ve erzak ambarları bulunmaktadır. Bu sığınakların kapıları “tırhaz” denilen büyük değirmen taşına benzeyen ağır taşlarla kapatılır, bu taşların ortalarına insan giremiyecek kadar delikler açılırdı. Düşman buraya kadar sokulabilirse bu delikten zamanına göre oklarla, sivri, delice, kesici aletlerle öldürülürlerdi. Bazen bu sığınaklardan dışarıya mazgal delikleri gibi delikler açılmıştır. Buradan düşmanın üzerine ok, taş ve kesek atılara kendilerini müdafa ederlerdi. Bu harika mekanlar insaların gezip görmesini beklemektedir.

Güzelyurt merkezinde 2 adet yer altı şehri bulunmaktadır. Gaziemir yer altı şehri ise ilçe merkezine 12 km uzaklıktadır. Yer altı kervansarayı şarap fabrikaları kiliseleri ile muazzam bir kompleks olan yer altı şehri görülmeye değer.

MANASTIR VADİSİ

Ma Manastır vadisin de Bizans ve Osmanlı döneminden kalma, kayalara oyulmuş elliye yakın kilise vardır. Aynı zamanda güzel bir yürüyüş parkuru olan manastır vadisinden kızıl kiliseye ulaşılabilir. NaiE

 

KARBALLA KIZ MANASTIRI

Şu an otel olarak kullanılan görkemli yapı 19.yy sonun da kız mektebi olarak saraydan alınan özel izinle yaptırılmıştır .

TARİHİ GELVERİ EVLERİ

İlçe merkezinde mübadil ortodokslardan kalma yüzlerce tarihi gelveri evi bulunmaktadır. Yöresel tüf taşlar ve özgün mimari ile yapılan evlerim bazıları gerçekten birer şahaser.

 

GÜZELYURT DA DÜZENLENEN ETKİNLİKLER

 

–          Türk-Yunan dostluk festivali

Her yıl yeni gelveriden gelen mübadil çocukları ve torunlarıyla düzenlenen etkinlik  , tarihi değişmekle birlikte genelde ağustos ayında yapılmaktadır. Duygusal sahnelerin de yaşandığı etkinliğin en güzel bölümü yunanistan dan gelen misafirlerin türkçe türküler söyleyerek kaşık la bizim oyunlarımızı oynuyor olmaları

–           Uluslarası güzelyurt güzel sanatlar yaz akademisi

Aksaray Üniversitesi , Hacettepe Üniversitesi ve Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi işbirlikleriyle yapılan akademi çalışması yaklaşık 2 hafta sürmektedir. Yerli yabancı onlarca öğrenci ve akademisyenin katıldığı çalışma sonunda düzenlenen sergi görülmeye değer

–           Uluslar arası dağ bisikleti yarışması

Bisiklet fedarasyonunun düzenlediği ve takvime bağladığı yarışmaya yüzlerce yerli ve yabancı sporcu iştirak etmekte olup ilçe merkezinden ibaret olan parkur gerçekten adrenalini fazlasıyla yükseltiyor. Yarışma sonundaki spagetti ve karpuz partisi ayrı bir güzellik katıyor yarışmaya

 

 

 

YÜRÜYÜŞ ROTALARI

 

-Ihlara vadisi vadi girişinden başlayarak yaklaşık 4 km yürüyerek belisırma köyünden çıkabileceğiniz gibi yürüyüşünüzü selime ye kadar da uzatabilirsiniz. Tarih ve doğanın iç içe olduğu ıhlara vadisi sizi hem büyüleyecek hem de rahatlatacaktır

-Manastır vadisi yürüyüşü ne yüksek kiliseden başlayacağınız gibi ilçe merkezinde bulunan kilise cami noktasından da başlayabilirsiniz. Yürüyüşünüz kızıl kilise ye kadar yaklaşık 7 km sürecektir. Yürüyüş sonunda ulaşacağınız rakım 1770 metre olacaktır.

 

MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER

 

-Güzelyurt un hemen üstünden gün batımını mutlaka izleyiniz

-yüksek kiliseden hasan dağı ve güzelyurt manzarasına bakmanız size büyük keyif verecektir

-ıhlara vadisi içerisinde yer alan belisırma da bir çay ya da yemek molası çok hoşunuza gidecek

-mahalle fırınlarında pişirilen gelveri ekmeğinden sıcak sıcak bulabiliyorsanız hemen biraz da peynir alın yanına

-güzelyurt un dinlendirici meydanın da güzel bir çay tüm yorgunluğunuzu alacaktır

-Dürdane teyzenin çinilerinden hediyelik almanız onunla tanışmanıza vesile olacaktır

-hacer ve udo nun geleneksel yöntemlerle yaptıkları peynir ve şaraplarının tadına bakarsanız, udo nun muhteşem konağını da gezmiş görmüş olursunuz

 

 

 

HEDİYELİK EŞYA

Çarşı merkezindeki çini atölyesinde, yöresel motifler çiniye işlenmektedir .bazıları oldukça güzel yapılmış almaya değer . Ayrıca Hacer hanımın kendi atölyesinde daha ustalıkla yapılmış özel çiniler bulabilirsiniz. Gelveri şarabı ve  peyniri de almaya değer ürünlerden.

 

NEREDE YENİLİR

 

Belisırma köyü ıhlara vadisinin içerisinde yer alıyor ve turların yürüyüş rotalarının bittiği yer. Melendiz çayı kenarındaki restorantlar da doğa ve tarihin eşliğinde güzel bir yemek herşeye değecektir.

Güzelyurt merkez de yemek istiyorsanız eğer gelveri tavasının tadına bakmanızda fayda var .

 

 

NEREDE KALINIR

 

KARAMANLI KONAĞI

 

Güzelyurt (gelveri) de yaşayan mübadil ortodoks karamanlıların 1924 nüfus mübadelesi ile Yunanistan a göç etmeden önce yaptıkları onlarca görkemli gelveri evinden birisi olan karamanlı konağı ,Gelverili taş ustaları tarafından, yörenin  volkanik tüf yapısına sahip doğal taşları kullanılarak  kemer bindirme tekniği ile inşa edilmiş en güzel örneklerden birisidir. Yaklaşık 120 yaşında olan konak tarihe meydan okurcasına sapasağlam ayakta durmakta ve tabiri yerindeyse şimdi sanki ikinci baharını yaşamaktadır.

İkinci baharını yaşıyor dememizdeki sebep; selanik göçmeni olan ikinci sahiplerinin de yaklaşık  20 yıldan uzun süredir  kendisini terk etmesi üzerine unutulan ve yapayalnız kaderine terk edilen konak , üçüncü sahibinin sayesinde yeniden insan nefesini hissederek hayata döndürülmüştür. Geçmişte yaşadığı acı hatıralar tekrarlanır da yeniden sahipsiz kalırım korkusuyla olsa gerek tüm güzel insanlar benim sahibim olsun nefesleri içime dolsun düşüncesiyle konak-otel olarak varlığını   devam ettirmeye karar vermiştir.

Dokuz adet geniş kemer odası bulunan konağın en önemli özelliği doğal taşının yapısı gereği yazın serin kışın sıcak olması. Özellikle yazın doğal bir klima görevi gören kalın taş duvarları ve kemerleri sayesinde dışardaki sıcaklığa rağmen içerde dinlendirici tatlı bir serinliğin hakim olması .

doğal taşların içerisinde ki obsidyen parçacıkları nedeniyle odaya dolan pozitif enerji sayesinde  yarım saatlik bir dinlenme sonucunda  tüm yorgunluğunuzun  gittiğini neredeyse kendinizi yeniden doğmuş gibi hissettiğinizi göreceksiniz.  odaya dışarıdan herhangi bir radyasyon ya da radyo sinyali dahi  giremediği için cep telefonunuz dahi çekmeyecek ve vücudunuz zararlı dış etlenlerden de uzak bir şekilde tam bir dinlenme süreci yaşayacaktır.

Kemer odaların herbiri farklı özellik ve güzellikte ama aynı özenle ,el dokuma yöresel halılar, ferforje ve ahşap ın muhteşem uyumu,  göz alıcı çiniler ve bakır eşyalarla  dekore edilmiştir.

Sadece doğal taş ve ahşap kullanılarak yapılan panaromik kapalı restorantında mekanın büyüsüne, tadacağınız yöresel ev yemekleri ve görkemli sabah kahvaltılarının lezzeti de eklenerek   alacağınız keyf ziyadesiyle artacaktır.

Özellikle yaz günlerinde geniş iç avlusun da oturmak ,kitap okumak ya da hiçbişey yapmadan sadece  dinlenmek, teras da o büyüleyici günbatımını izlemek,  akşamları elle tutabileceğiniz kadar yakınmış gibi duran yıldızların altında güzel ezgiler eşliğinde sohbet etmek , bir çay veya kahve içmek   ya da güzel bir  kadeh yöresel şarap yudumlamak  sizi başka dünyalara götürecektir.  hani  bazan olur ya bu hiç bitmesin dediğiniz özel anlar işte yine öyle diyecek ve yine geçmişte yaşanılan  o sayılı unutulmayan güzel anlarınıza  bir ekleme de orada yapılıverecek.

Kapadok yanın en önemli ama en az bilinen ve daha yeni yeni keşfedilen merkezlerinden birisi olan Güzelyurt( eski adıyla gelveri) ilçe merkezinde bulunan Karamanlı konağı Kapadokya ziyaretinize ayrı bir tat katabilmek ve sahip olduğu tüm güzellikleri sizlerle paylaşabilmek için sizleri misafir etmek istiyor.

Ihlara vadisine sadece 15 km , Aksaray a 45km ,Nevşehir e 60 km mesafedeki Güzelyurt un kendisi zaten bir küçük Kapadokya. Yer altı şehirleri, kiliseleri, manastırları, tarihi gelveri evleri, antik sokakları,muhteşem hasandağı manzarasıyla Güzelyurt ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Karamanlı ortodoks mübadillerin yerine gelen selanikli mübadillerin torunlarından olan Mustafa ve Metin tarafından işletilen karamanlı Konağında kendinizi evinizde gibi hissedecek, Anadolunun ve özellikle de Gelverinin o sıcak misafirperverliğinin hala yaşıyor olduğunu göreceksiniz.

 

 

KAPADOKYANIN BÜYÜLÜ DÜNYASI

Tarihten kopup kendi Isıgını zamanımıza tasıyan, icinde barındırdıgı gizemlerle hala büyük ilgimizi ceken, perilerin saklandıgı mekan. Bu melekler mekanini tek basınıza gezmeniz hicte mümkün olmayacaktır. Doganın macerasına tanık olmak icin haydi kapadokyaya. 362 basamakla inilen ıhlara vadisi, vadi icerisindeki melendiz çayıyla bütünleştiginde kiliselerin kozmopolitik yapısı ,tüm dünyayı çeken bi barıs sembolu olarak kapadokya turlarımızda  karsınıza cıkacaktır. dünyanin en büyük yeralti sehri olan, labirentler arasındaki bi kacısın sembolü  ve dünyanin ilk akıl hastananesi özelligiyle de bildigimiz derinkuyu yeraltı sehrine girdinizde, 8 kat yerin altındaki o akıl almaz sehri kesfedip hayran kalacaksınız.2. katında bulunan misyoner okulundan kilerine ,hayvan barınaklarına kadar en ince ayrıntısıyla göreceginiz bu sehir, tarihin kokusunu icinize cekmenize yetecektir. sıcak halkıyla avanosu, urgup ü, uchisari. Tarihin ve doganin muhtesem uyumu kapadokya turlarında sizi bekliyor.Günesin dogusu ve yerden metrelerce yüksekte nefes kesen balon turları sonrası tas otellerimiz sizler icin hazır olacaktır..saraplarınızı yudumlarken peri bacalarindaki tarihin dokusuyla, doganın bahşettigi urgup uzumlerinden elde edilen yöresel el yapimi sarapların kokusunu icinize cekmek size bir tur kadar yakin.

 

KAPADOKYA TAŞ OTELLERİ

Harika bir mücevher olan tasin islenmis halidir tas oteller..Her bir odası ayrı bir karakteristik ruh tasıyan bu sevimli ve otantik mimari insaoglunun varolusundan günümüze yakamoz gibi yansiyan bir aynasıdır.Kayadan oyma toprak kokulu odalarımızdan dısarı cıktıgınızda yıldızlara bu kadar yakın oldugunuz mukemmel cografyanin sizi ne kadar sasırtıgına tanık olacaksınız. günürn yorgunlugundan sonra bir yemek molası verdiginizde yoresel lezzetlerimizin  damagınızdaki tadını uzun sure unutamayacaksınız.otellerin ihtisamlı yapısı anadolu konukssverligiyle birlestiginde size evinizdeki huzuru aratmayarak hafızanıza kazınan panoramik anlar her defasında burası icin cezbedecektir.topografik yapı  konforla birlestiginde mukemmel bir esinti olarak odalarınıza misafir olacaktır.tasın dokusunu topragın kokusuyla birlestiren bu otantik mimariler , dogayı odalarıniza tasıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 KAPADOKYA BALAYI TURLARI

 

Kapadokya Balayı tatili ve kapadokya balayı turları için sizlere birbirinden güzel üç otel sunuyoruz. Kapadokya yöresi kültür,tarih ,doğa  açısında Dünya nın en özel yerlerinden birisi olmasının yanısıra aynı zamanda mistik atmosferi ile romantizmin , huzurun da en yoğun hissedildiği ender yerlerdendir.

 

Kapadokya balayı paketlerimiz ve balayı turlarımızla hem bu romantizmi tüm güzelliği ile yaşayacak hem de tüm Dünyanın ilgisini çeken , beğenisini kazanan tarihi, kültürel ve doğal oluşumları gezerek bu güzellikleri paylaşma şansına sahip olacaksınız.

 

Ayrıca yılın her mevsimi başka bir güzel olan Kapadokya da her mevsim , her ay farklı güzellikte bir balayı tatili yapma şansına da sahip olacaksınız. Kapadokya balayı tatiliniz için sizlere önereceğimiz balayı otelleri hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen ilgili linkleri tıklayınız.

 

 

KAPADOKYA YER ALTI ŞEHİRLERİ

 

Kapadokya bölgesi peribacaları, tarihi konaklar, kiliseler, Vadiler vb gibi pekçok dağal ve tarihi güzelliği içinde barındıran eşsiz bir yeryüzü cenneti fakat kapadokya ya asıl gizem katan ana unsur ise belgesellere konu olmuş ve esrarını halen koruyan yer altı şehirleridir.

 

Ana akım arkeolog ve tarihçilere göre geçmişi Hititlere kadar uzanan ve yoğun olarak ilk hristiyanlar tarafından kullanılan bu yer altı şehirleri özellikle korunma  ve saklanma amacıyla yapılmış kullanılmışlardır. Antik astronot teorisine göre ise uzaylılar tarafından yapılan bu inanılmaz yer altı mekanlarının geçmişi çok daha eskilere dayanmaktadır.

İster İnsanlar tarafından yapılmış olsun isterse uzaylılar tarafından yapılmış olsun Kapadokya nın yer altı şehirleri gerek mimarisi gerekse taşıdığı gizem sebebiyle halen insanları büyülemeye devam ediyor ve heryıl yüzbinlerce ziyaretçiyi kendisine çekmeyi başarabiliyor.

Kapadokya da halen bilinen onlarca yer altı şehrine her yıl keşfedilen yenileri ise eklenmeye devam etmektedir. En çok ziyaret edilen yer altı şehirleri Derinkuyu yer altı şehri ve Kaymaklı yer altı şehrinin dışında acıgöl , mazı, tatlarin, gülpınar,demirci,bekarlar,gaziemir,güzelyurt ve daha pekçok yer altı şehri farklı özellikleri ile ziyaretçilerini beklemektedirler.

Bu yer altı şehirleri içerisinde yer alan Gaziemir yer altı şehri ise yaklaşık 6 yıl önce keşfedildi ve kapadokya ziyaretçilerinin hizmetine sunuldu. Gaziemir yer altı şehrini diğerlerinden ayıran çok önemli bir özellik ise onu gerçekten farklı kılmaktadır. Yer altı şehri özelliğinin yanısıra aynı zamanda bir Yer altı kervansarayı olan Gaziemir yer altı şehrindeki develerin konaklaması için oluşturulmuş ve görkemli sütunlara sahip mekan gerçekten görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Ayrıca diğer yer altı şehirlerinde bulunmayan dev şarap fabrikası, dev şarap ve erzak saklama küpleri ile kiliseleri de Gaziemire ayrı bir önem katmaktadırlar.

Kapadokyanın gizemli yer altı şehirlerini ziyaret etmek için yapacağınız seyahatte kendileri de neredeyse küçük birer yer altı şehri özelliğine sahip tarihi gelveri konaklarında konaklamanız yapacağınız ziyaretin ruhuna son derece uygun olacaktır.

Kapadokya ıhlara konakları & caves bu tarihi konak otellerden birisi olarak kapadokya otelleri içerisinde en çok beğeniye sahip tarihi konak oteller arasında yerini almış ve kapadokya ziyaretiniz de sizlere zamanda yolculuk yaşatabilecek bir güzelliğe sahiptir. Kapadokya turları konusunda uzman seyahat acentası Lanora turizmin kapadokya turlarında özellikle tercih ettiği bir tarihi konak otel olan Kapadokya ıhlara konakları & caves kemer restorantı, cave şarap evi ve muhteşem manastır vadisi ve hasandağı manzarası ile Kapadokya nın en güzel yerlerinden birisi olan Güzelyurt/Gelveri de sizleri misafir etmeye ve güzelliklerini sizlerle paylaşmaya hazırdır.

 

 

 

 

ALTERNATİF BİR BALAYI ADRESİ İÇİN KAPADOKYANIN TARİHİ KONAK OTELLERİ

 

Balayı  tatili için hernekadar deniz,kum,güneş üçlüsünden oluşan bir tatil konsepti çekici gelsede son yıllarda balayı çiftlerinin tarih ve kültür içeren ayrıca turlar vb aktivitelerle de dolu alternatif tatil paketlerini daha fazla tercih etmeye başladıklarını görmekteyiz.

Bu şekildeki alternatif balayı mekanlarının başında ise kapadokya yöresi ve kapadokyanın tarihi konak otelleri gelmektedir. Her yıl binlerce balayı çifti Kapadokyanın büyülü dünyasında tarih,kültür ve macera dolu bir balayı tatili geçirebilmek amacıyla kapadokya yı tercih etmekte ve büyük bir keyifle balayı tatillerini gerçekleştirmektedirler.

Aynı zamanda romantizmin başkenti sayılan Kapadokya da balon turu, atv turu , trekking , kapadokya turları vb gibi pekçok etkinliğin yer aldığı kapadokya balayı tatil programları ile balayı çiftleri birlikte çok keyifli vakit geçirme şansına sahip olurlarken bir yandan da romantik ve gizemli tarihi konak otellerin balayı odalarında sakin ve huzurlu bir konaklama imkanı bulabilmektedirler.

Kapadokya balayı paketleri ni balayı çifleri için özenle hazırlayan Lanora turizm seyahat acentası oldukça cazip fiyatlarla tüm balayı çiftlerine bu şansı yakalama imkanı da sunmaktadır. Lanora turizmin kaapdokya tatil paketleri kapadokya turları, ıhlara vadisi yürüyüşü, balon turu, atv turu vb gibi pekçok etkinliği içermekte olup konaklama yeri olarak da kapadokya nın en güzel tarihi konak otellerinden kapadokya ıhlara konakları & Caves ve Karamanlı Konağının balayı odaları yeni evlenmiş olan çiftler için balayı konseptinde sunulmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

KAPADOKYANIN BÜYÜLÜ DÜNYASI

Tarihten kopup kendi Isıgını zamanımıza tasıyan, icinde barındırdıgı gizemlerle hala büyük ilgimizi ceken, perilerin saklandıgı mekan. Bu melekler mekanini tek basınıza gezmeniz hicte mümkün olmayacaktır. Doganın macerasına tanık olmak icin haydi kapadokyaya. 362 basamakla inilen ıhlara vadisi, vadi icerisindeki melendiz çayıyla bütünleştiginde kiliselerin kozmopolitik yapısı ,tüm dünyayı çeken bi barıs sembolu olarak kapadokya turlarımızda  karsınıza cıkacaktır. dünyanin en büyük yeralti sehri olan, labirentler arasındaki bi kacısın sembolü  ve dünyanin ilk akıl hastananesi özelligiyle de bildigimiz derinkuyu yeraltı sehrine girdinizde, 8 kat yerin altındaki o akıl almaz sehri kesfedip hayran kalacaksınız.2. katında bulunan misyoner okulundan kilerine ,hayvan barınaklarına kadar en ince ayrıntısıyla göreceginiz bu sehir, tarihin kokusunu icinize cekmenize yetecektir. sıcak halkıyla avanosu, urgup ü, uchisari. Tarihin ve doganin muhtesem uyumu kapadokya turlarında sizi bekliyor.Günesin dogusu ve yerden metrelerce yüksekte nefes kesen balon turları sonrası tas otellerimiz sizler icin hazır olacaktır..saraplarınızı yudumlarken peri bacalarindaki tarihin dokusuyla, doganın bahşettigi urgup uzumlerinden elde edilen yöresel el yapimi sarapların kokusunu icinize cekmek size bir tur kadar yakin.

 

 

KAPADOKYA TAŞ OTELLERİ

Harika bir mücevher olan tasin islenmis halidir tas oteller..Her bir odası ayrı bir karakteristik ruh tasıyan bu sevimli ve otantik mimari insaoglunun varolusundan günümüze yakamoz gibi yansiyan bir aynasıdır.Kayadan oyma toprak kokulu odalarımızdan dısarı cıktıgınızda yıldızlara bu kadar yakın oldugunuz mukemmel cografyanin sizi ne kadar sasırtıgına tanık olacaksınız. günürn yorgunlugundan sonra bir yemek molası verdiginizde yoresel lezzetlerimizin  damagınızdaki tadını uzun sure unutamayacaksınız.otellerin ihtisamlı yapısı anadolu konukssverligiyle birlestiginde size evinizdeki huzuru aratmayarak hafızanıza kazınan panoramik anlar her defasında burası icin cezbedecektir.topografik yapı  konforla birlestiginde mukemmel bir esinti olarak odalarınıza misafir olacaktır.tasın dokusunu topragın kokusuyla birlestiren bu otantik mimariler , dogayı odalarıniza tasıyor.

 

 

KAPADOKYA YI GÜZELYURT ve KARAMANLI KONAĞIYLA YENİDEN KEŞFET

Kapadokya denildiği vakit insanların aklına hemen ürgüp asmalı konak göreme uçhisar gelir . Bu elbette bizlere verilen eksik bilgiden kaynaklanan bir durum, kapadokya turları genelde kısa süreli turlar olduğu için belli bir alandaki görülmeye değer güzellikler bir iki gün içerisinde hızlıca gösterilerek bu turlar tamamlanıyor . Oysa kapadokya nevşehir in yanında niğde aksaray kayseri ve hatta kırşehir i de kapsayan geniş bir alan. Ülkemiz insanlarının çoğu ıhlara yı nevşehir ili sınırları içerisinde bir yer sanıyor , ıhlara nın bağlı olduğu Güzelyurt ilçesini ise çoğumuz belkide hiç duymadık bile . Fakat gezip görenler bilirki Güzelyurt  kapadokya nın tüm özgün dokusunu hatta fazlasıyla içinde barındıran önemli bir merkezdir. Yer altı şehirleri , kiliseleri , manastırları, özgün kapadokya taşı ve mimarisinin en güzel örneklerini taşıyan evleri, katedralleri, peribacaları ve dünyaca ünlü ıhlara vadisiyle güzelyurt tek başına küçük kapadokya dır.

Eski adı karvalla daha sonra gelveri olan güzelyurt aksaray iline 45 km mesafede olup,  aksaray niğde ve nevşehir illerinin oluşturduğu üçgenin nerdeyse tam ortasında yer almıştır. Hasan dağı nın yaz kış ayrı güzel olan  o görkemli manzarası nı her daim izleyen güzelyurt u , hemen aşağısın da uzanan 14 km uzunluğundaki ıhlara vadisine de şöyle bir göz ucuyla bakarken görebilirsiniz. Güzelyurt göleti ve hemen üstündeki yüksek kilise ( analipsis tepesi – eski manastır)  de bu bakışlardan pek tabidir ki nasibini fazlasıyla almayı hak eden güzellik ve görkeme sahiptirler. Bu seyrinizi şöyle biraz fazla gün batımına kadar uzatıverirseniz , işte o zaman  güneşin batışının o kadar güzel ve bi o kadar da büyüleyici olduğu anları yaşarsınız güzelyurt da .

 

 

KARAMANLILAR VE MÜBADELE

Güzelyurt un tarihi doğal olarak binlerce yıl öncesine kadar uzanmaktadır . eldeki çanak çömlek ve obsidyen kalıntıları bunu açıkça ortaya koymaktadır. Daha sonra sırasıyla hitit pers kapadokya krallığı roma bizans selçuklu ve osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Bir rivayete göre büyük iskender o meşhur atlarından birisini güzelyurt un hemen 4 km yukarısındaki sivrihisar dan  almıştır . güzel atlar ülkesinden  ( kapadokya nın pers dilindeki anlamı)  güzel at almak kadar doğal ne olabilirki .

Güzelyurt asıl önemini bizans döneminde önemli bir filozof ve din bilgini olan nazianoslu gregorious sayesinde kazanmıştır. Gregorious güzelyurt a yerleşerek fikirlerini buradan yaymış ve bölgeyi önemli bir merkez haline getirmiştir. Şu anda gregorious zamanın da  ve onun adına yapılan görkemli bir kilise yapısı  sağlam bir vaziyette güzelyurt merkezinde ziyaretçilerini büyülemeyi sürdürmektedir.

1900 li yılların başında aksaray ilinin nüfusu 3500 civarında iken güzelyurt un nüfusu 4500 idi . bölgenin önemli bir ticaret ve sanayii merkezi olan güzelyurt da nüfusun yüzde 80 i ortodoks ahaliden oluşmakta idi. Türkçe den başka bir dil bilmeyen ve konuşmayan bu insanlar karamanlıca dediğimiz bir yazışma örneği kullanmaktaydılar. Muhtemelen malazgirt den çok daha önce karadenizin kuzeyinden anadoluya giren ve iç anadolu ya yerleşerek ortodoks olan türk boylarının torunlarıydılar . müslüman türk halkla içiçe yüzlerce yıl yaşayan karamanlı ortodokslar 1924 mübadelesi ile yunanistan a göçtüler ve orda kavala yakınlarında yeni gelveri( nea karvali) isminde bir kasaba kurdular. Bu mübadillerin çocukları ve torunları her yıl güzelyurt a gelerek eski komşularıyla hasret gidermekte ve dostluk kardeşlik festivali etkinliği çerçevesinde  eski yöresel kıyafetlerini de giyerek kaşıkla konyalı oynamakta türkçe türküler söylemektedirler.

MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKENLER

 

KİLİSE CAMİ

Güzelyurt ilçesinin Aşağı mahallesinde bulunmaktadır. Andreades ve Akakladesin belirttiğine göre bu kilise büyük Teodoslus tarafından M.S 385 yılında yaptırılmıştır. Akaklades, kilisenin üç kapısından birinin üzerindeki Kitabede Bu haç kişisel, Bizans İmparatoru Theodoslus tarafından inşa edilmiştir. İmparator, Gregorios Naziazrızos ell ile de kutsal hacın bir parçasını kiliseye hediye etmiştir. Cümlelerini okuyabildiğini, daha başka yazılarda olduğunu, fakat bunların okunmasının mümkün olmadığını yazmaktadır.

Kapalı Yunan Hacı tipine ait bu kilisenin plan şeması sonradan yapılan ilavelerle değişikliğe uğramıştır. Apsis kısmında görülen kalıntı eski yapının parçasıdır.

Kilisenin yapıldığı 385 yılından sonra önemli değişikler geçirdiği anlaşılmaktadır. En önemli değişik ise 1835 yılındaki restorasyon sırasında olmuştur. Aya Grerorios kilisenin tamiri için İstanbul  da yaşayan Rumlar tarafından saraya yapılan baskılar sonucu 1834 yılında bir fermen çıkarılarak, özel izin alınmıştır. 1835 yılında kilisenin plan şemasında büyük değişiklikler yapılmış ve kapalı Yunan Hacı tipinden.3 nefil, kubbeli bazllika tipine geçilmiştir.

Andreades in belirttiğine göre kilisenin kitabesinde Aya Gregorios Theologos un bu kutsal kilisesi Kellivarlı hristiyanların yardımıyla ve mimar Gregorios Madenci tarafından 1835 yılında tamir edilmiştir. Cümlesi yer almaktadır. Bu kitabenin yazılarını silmek suretiyle yazıldığı iddia edilmektedir. Bu da 385 yılındaki kitabe olsa gerekir. Kilisenin giriş kapısı üzerinde yazılı bulunan 1896 tarihi büyük bir olasılıkla narteksin kapatılması sırasında yazılmıştır.

Aya Gregorios Theologos kilisesi 1924 yılından sonra camiye çevrilmiştir. 15 metre yüksekliğinde olan çan kulesi tuğla ile örtülerek minare haline getirilmiş, dış cephede hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Kilisenin iç kısmında duvarlarda bulunan Fresklerin ve bezemelerin üstleri kireç badana ile kapatılmış, ikonastasi yerinden sökülmüş,güney duvarına yani şimdiki mihrabın bulunduğu duvara yerleştirilmiştir. Üstgelen ve ambon bugün ki yerinde mevcuttur. Freskler görünmediklerinden değerleri hakkında pek fikir elde edilememektedir. Gelveri Rumların anlattıklarına göre, kilisenin kuzey duvarında İsanın Platus tarafından mahkemesi, çarmıha geriliş sahnesi, apsis kısmında Aziz Gregoriosun Aziz Anthanaslusun, Aziz Baseusun ve Kyrillosun tasfirleri bulunmaktadır

SİVİŞLİ KİLİSE

Kubbesi ve dört sütunu ile kayaya oluşmuş kilise de 1877 den kalma duvar resimleri hala görülebilmektedir. Kilisenin çevresindeki kayadan oyma odalar Aziz Anargiros bayramına gelen hacılara ve hastalara hizmet vermekteydi. Tamamı kayalardan oyulmuş bu kilisenin yapım tarihi bilinmiyor. Kilisenin dışında bulunan odalara ölümcül hastalar bırakılır ve dua edilir eğer hasta iyileşirse azizlerin yardım ettiğine inanılırdı. Kilise, Rumların ilçeyi terk etmelerinden sonra belli bir süre çömlek atölyesi olarak kullanmıştır. Kilisenin üzerindeki tepeden panoramik manzara görülmeye değer

 

 

 

KIZIL KİLİSE

Güzelyurt, Sivrihisar Köyü’nde bulunan Kızıl Kilise, kırmızı kesme taştan yapıldığı için bu isimle anılmıştır. V.-VI.yüzyıllarda yapıldığı sanılmaktadır.

Kapalı Yunan haçı planında yapılan kilisenin orta nefinde dört sütunun taşıdığı, yuvarlak kasnaklı oldukça uzun bir kubbe bulunmaktadır. Bunun dışında kalan haçın kolları tonozlarla örtülmüştür.

İç mekan fresklerle kaplı olmasına rağmen bunların büyük çoğunluğu tahrip olmuştur. Görülebilen bölümlerde İncil’den alınan sahnelerle bezendiği anlaşılmaktadır.

YÜKSEK KİLİSE

Güzelyurt ilçe merkezine 3 km. uzaklıkta yer alan bu kilisenin yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Doğal kayalar üzerine kesme taştan yapılmış olan kilise iki ayrı bölümden oluşmuştur. Bunlardan birinci bölüm ibadet mekanı diğeri keşişlere ait bölümdür. Orta bölüm kule şeklinde yüksek olup üzeri kubbe ile örtülüdür. Her cephede bulunan birer pencere ile aydınlatılmıştır. Keşişlere ait bölüm ise daha alçak olup düz bir dam ile örtülmüştür.

IHLARA VADİSİ

Ihlara  Hristiyanlığın daha ilk yıllarında önemli bir din merkezi olmuştur.
Kayseri’li Basilus ve Nazianzos’lu Gregorius gibi mezhep kurucuları 4.yy. da burada yetişmişlerdir. Mısır ve Suriye sisteminden ayrı bir manastır hayatının kurallarını bunlar tespit etmişlerdir.

İlk çağlarda Kapodokya Irmağı anlamına gelen Patamos Kapadokus ırmağının ortasında tabiatla tarihin birarada bulunduğu Ihlara Vadisindeki kiliselerin ilk örnekleri MS.4 yy.a kadar inmektedir.

Ihlara vadisindeki kiliselerin resim tekniği iki kısma ayrılır.Ihlara civarındaki kiliseler Kapadokya tipi diye bilinen sanatı gösterir. Orta kısmında Belisırma bölümünde bulunanlar ise, Bizans tipi resimlerle süslüdürler. Böylece iki bölgeyi ayıran kaynaktan doğan iki ayrı tip saymak gerekmektedir. Birinci gruptakiler;Eğritaş,Ağaç altı,Kokar,Pürenliseki ve Yılanlı kiliselerdir.

İlk Hristiyanlık dönemine yakın olan bu kiliselerde; incil sahneleri, Aziz Basilus ve Gregorius’un anlayışlarına göre çizilmişlerdir. Uzun metinler verilmiştir. Teferuatta Mısır ve Suriye etkileri görülmektedir. Ağaçaltı kilisesi son dönem Roma ve Sasani etkisindedir ve daha fazla doğu havası taşımaktadır.

Ihlara Vadisi’ndeki kayalara oyulmuş bu freskli kiliseler, korunarak yeryüzünde eşine rastlanmayan bir tarih hazinesi olarak zamanımıza kadar gelmiştir. Hristiyanlığın ilk yıllarından itibaren kayaların rahatlıkla kazılmasıyla meydana getirilen bu freskli kiliseler ve iskan yerleri 14 km. boyunca Ihlara’dan Selime’ye kadar devam eden ıhlara vadisi  içerisinde yer alırlar.

 

SELİME KATEDRALİ

Kayalara oyulmuş yüksek bir yerde olan Katedral içinde iki sıra halinde sütunlar mevcuttur. Bu sütunlar Katedrali üç sahana ayırmıştır.

Üç nefli bazilikal planlı kilisesi, bölgedeki bu plan tipinin tek temsilcisidir. Manastır, 8. İle 9. yüzyıl veya 10. yüzyıla, kilisedeki figürlü freskler, 10. yüzyıl sonu ile 11. yüzyıl başlarına tarihlenmektedir.

Sahneler: İsa’nın Göğe Çıkışı, Müjde, doğum, Üç Müneccimin Tapınması, Çocukların Öldürülmesi, Mısır’a Kaçış, Elizabet’in Takip Edilmesi, Vaftiz, Meryem’in İlk Yedi Adımı, Meryem’in Mabede Takdimi, Koimesis, Piskopos tasvirleri yer almaktadır.

 

GÜZELYURT YERALTI ŞEHİRLERİ VE GAZİEMİR YER ALTI ŞEHRİ

Güzelyurt’u hiristiyanlığın ilk yüzyılarında istilası imkansız hale getiren yer altı sığınakları ve kalelerine günümüzde yer altı şehirleri denmektedir. Yapılması neredeyse imkansız gibi görünen küçük kanalar, zikzaklı delikler , yereltı şehirinin büyülü ve gizemli dünyasını içine girildiğinde hissettirmektedir. Yer altında ucu bucağı bilinmeyen kanallarda ilerledikçe karşınıza yaklaşık 15 – 20 metrekarelik odalar çıkmaktadır. Günümüzde temizlenerek açılmış alanlar gezilebilmekte olup, tamamı keşfedilememiştir. Bu yapılar halen sırrını korumaktadır. Yeraltı kalelerinde su kuyuları ve erzak ambarları bulunmaktadır. Bu sığınakların kapıları “tırhaz” denilen büyük değirmen taşına benzeyen ağır taşlarla kapatılır, bu taşların ortalarına insan giremiyecek kadar delikler açılırdı. Düşman buraya kadar sokulabilirse bu delikten zamanına göre oklarla, sivri, delice, kesici aletlerle öldürülürlerdi. Bazen bu sığınaklardan dışarıya mazgal delikleri gibi delikler açılmıştır. Buradan düşmanın üzerine ok, taş ve kesek atılara kendilerini müdafa ederlerdi. Bu harika mekanlar insaların gezip görmesini beklemektedir.

Güzelyurt merkezinde 2 adet yer altı şehri bulunmaktadır. Gaziemir yer altı şehri ise ilçe merkezine 12 km uzaklıktadır. Yer altı kervansarayı şarap fabrikaları kiliseleri ile muazzam bir kompleks olan yer altı şehri görülmeye değer.

MANASTIR VADİSİ

Ma Manastır vadisin de Bizans ve Osmanlı döneminden kalma, kayalara oyulmuş elliye yakın kilise vardır. Aynı zamanda güzel bir yürüyüş parkuru olan manastır vadisinden kızıl kiliseye ulaşılabilir. NaiE

 

KARBALLA KIZ MANASTIRI

Şu an otel olarak kullanılan görkemli yapı 19.yy sonun da kız mektebi olarak saraydan alınan özel izinle yaptırılmıştır .

TARİHİ GELVERİ EVLERİ

İlçe merkezinde mübadil ortodokslardan kalma yüzlerce tarihi gelveri evi bulunmaktadır. Yöresel tüf taşlar ve özgün mimari ile yapılan evlerim bazıları gerçekten birer şahaser.

 

GÜZELYURT DA DÜZENLENEN ETKİNLİKLER

 

–         Türk-Yunan dostluk festivali

Her yıl yeni gelveriden gelen mübadil çocukları ve torunlarıyla düzenlenen etkinlik  , tarihi değişmekle birlikte genelde ağustos ayında yapılmaktadır. Duygusal sahnelerin de yaşandığı etkinliğin en güzel bölümü yunanistan dan gelen misafirlerin türkçe türküler söyleyerek kaşık la bizim oyunlarımızı oynuyor olmaları

–          Uluslarası güzelyurt güzel sanatlar yaz akademisi

Aksaray Üniversitesi , Hacettepe Üniversitesi ve Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi işbirlikleriyle yapılan akademi çalışması yaklaşık 2 hafta sürmektedir. Yerli yabancı onlarca öğrenci ve akademisyenin katıldığı çalışma sonunda düzenlenen sergi görülmeye değer

–          Uluslar arası dağ bisikleti yarışması

Bisiklet fedarasyonunun düzenlediği ve takvime bağladığı yarışmaya yüzlerce yerli ve yabancı sporcu iştirak etmekte olup ilçe merkezinden ibaret olan parkur gerçekten adrenalini fazlasıyla yükseltiyor. Yarışma sonundaki spagetti ve karpuz partisi ayrı bir güzellik katıyor yarışmaya

 

 

 

YÜRÜYÜŞ ROTALARI

 

-Ihlara vadisi vadi girişinden başlayarak yaklaşık 4 km yürüyerek belisırma köyünden çıkabileceğiniz gibi yürüyüşünüzü selime ye kadar da uzatabilirsiniz. Tarih ve doğanın iç içe olduğu ıhlara vadisi sizi hem büyüleyecek hem de rahatlatacaktır

-Manastır vadisi yürüyüşü ne yüksek kiliseden başlayacağınız gibi ilçe merkezinde bulunan kilise cami noktasından da başlayabilirsiniz. Yürüyüşünüz kızıl kilise ye kadar yaklaşık 7 km sürecektir. Yürüyüş sonunda ulaşacağınız rakım 1770 metre olacaktır.

 

MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER

 

-Güzelyurt un hemen üstünden gün batımını mutlaka izleyiniz

-yüksek kiliseden hasan dağı ve güzelyurt manzarasına bakmanız size büyük keyif verecektir

-ıhlara vadisi içerisinde yer alan belisırma da bir çay ya da yemek molası çok hoşunuza gidecek

-mahalle fırınlarında pişirilen gelveri ekmeğinden sıcak sıcak bulabiliyorsanız hemen biraz da peynir alın yanına

-güzelyurt un dinlendirici meydanın da güzel bir çay tüm yorgunluğunuzu alacaktır

-Dürdane teyzenin çinilerinden hediyelik almanız onunla tanışmanıza vesile olacaktır

-hacer ve udo nun geleneksel yöntemlerle yaptıkları peynir ve şaraplarının tadına bakarsanız, udo nun muhteşem konağını da gezmiş görmüş olursunuz

 

 

 

HEDİYELİK EŞYA

Çarşı merkezindeki çini atölyesinde, yöresel motifler çiniye işlenmektedir .bazıları oldukça güzel yapılmış almaya değer . Ayrıca Hacer hanımın kendi atölyesinde daha ustalıkla yapılmış özel çiniler bulabilirsiniz. Gelveri şarabı ve  peyniri de almaya değer ürünlerden.

 

NEREDE YENİLİR

 

Belisırma köyü ıhlara vadisinin içerisinde yer alıyor ve turların yürüyüş rotalarının bittiği yer. Melendiz çayı kenarındaki restorantlar da doğa ve tarihin eşliğinde güzel bir yemek herşeye değecektir.

Güzelyurt merkez de yemek istiyorsanız eğer gelveri tavasının tadına bakmanızda fayda var .

 

 

NEREDE KALINIR

 

KARAMANLI KONAĞI

 

Güzelyurt (gelveri) de yaşayan mübadil ortodoks karamanlıların 1924 nüfus mübadelesi ile Yunanistan a göç etmeden önce yaptıkları onlarca görkemli gelveri evinden birisi olan karamanlı konağı ,Gelverili taş ustaları tarafından, yörenin  volkanik tüf yapısına sahip doğal taşları kullanılarak  kemer bindirme tekniği ile inşa edilmiş en güzel örneklerden birisidir. Yaklaşık 120 yaşında olan konak tarihe meydan okurcasına sapasağlam ayakta durmakta ve tabiri yerindeyse şimdi sanki ikinci baharını yaşamaktadır.

İkinci baharını yaşıyor dememizdeki sebep; selanik göçmeni olan ikinci sahiplerinin de yaklaşık  20 yıldan uzun süredir  kendisini terk etmesi üzerine unutulan ve yapayalnız kaderine terk edilen konak , üçüncü sahibinin sayesinde yeniden insan nefesini hissederek hayata döndürülmüştür. Geçmişte yaşadığı acı hatıralar tekrarlanır da yeniden sahipsiz kalırım korkusuyla olsa gerek tüm güzel insanlar benim sahibim olsun nefesleri içime dolsun düşüncesiyle konak-otel olarak varlığını   devam ettirmeye karar vermiştir.

Dokuz adet geniş kemer odası bulunan konağın en önemli özelliği doğal taşının yapısı gereği yazın serin kışın sıcak olması. Özellikle yazın doğal bir klima görevi gören kalın taş duvarları ve kemerleri sayesinde dışardaki sıcaklığa rağmen içerde dinlendirici tatlı bir serinliğin hakim olması .

doğal taşların içerisinde ki obsidyen parçacıkları nedeniyle odaya dolan pozitif enerji sayesinde  yarım saatlik bir dinlenme sonucunda  tüm yorgunluğunuzun  gittiğini neredeyse kendinizi yeniden doğmuş gibi hissettiğinizi göreceksiniz.  odaya dışarıdan herhangi bir radyasyon ya da radyo sinyali dahi  giremediği için cep telefonunuz dahi çekmeyecek ve vücudunuz zararlı dış etlenlerden de uzak bir şekilde tam bir dinlenme süreci yaşayacaktır.

Kemer odaların herbiri farklı özellik ve güzellikte ama aynı özenle ,el dokuma yöresel halılar, ferforje ve ahşap ın muhteşem uyumu,  göz alıcı çiniler ve bakır eşyalarla  dekore edilmiştir.

Sadece doğal taş ve ahşap kullanılarak yapılan panaromik kapalı restorantında mekanın büyüsüne, tadacağınız yöresel ev yemekleri ve görkemli sabah kahvaltılarının lezzeti de eklenerek   alacağınız keyf ziyadesiyle artacaktır.

Özellikle yaz günlerinde geniş iç avlusun da oturmak ,kitap okumak ya da hiçbişey yapmadan sadece  dinlenmek, teras da o büyüleyici günbatımını izlemek,  akşamları elle tutabileceğiniz kadar yakınmış gibi duran yıldızların altında güzel ezgiler eşliğinde sohbet etmek , bir çay veya kahve içmek   ya da güzel bir  kadeh yöresel şarap yudumlamak  sizi başka dünyalara götürecektir.  hani  bazan olur ya bu hiç bitmesin dediğiniz özel anlar işte yine öyle diyecek ve yine geçmişte yaşanılan  o sayılı unutulmayan güzel anlarınıza  bir ekleme de orada yapılıverecek.

Kapadok yanın en önemli ama en az bilinen ve daha yeni yeni keşfedilen merkezlerinden birisi olan Güzelyurt( eski adıyla gelveri) ilçe merkezinde bulunan Karamanlı konağı Kapadokya ziyaretinize ayrı bir tat katabilmek ve sahip olduğu tüm güzellikleri sizlerle paylaşabilmek için sizleri misafir etmek istiyor.

Ihlara vadisine sadece 15 km , Aksaray a 45km ,Nevşehir e 60 km mesafedeki Güzelyurt un kendisi zaten bir küçük Kapadokya. Yer altı şehirleri, kiliseleri, manastırları, tarihi gelveri evleri, antik sokakları,muhteşem hasandağı manzarasıyla Güzelyurt ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Karamanlı ortodoks mübadillerin yerine gelen selanikli mübadillerin torunlarından olan Mustafa ve Metin tarafından işletilen karamanlı Konağında kendinizi evinizde gibi hissedecek, Anadolunun ve özellikle de Gelverinin o sıcak misafirperverliğinin hala yaşıyor olduğunu göreceksiniz.

 

 

 

 

 

 

KARAMANLI KONAĞI

 

Türkiye’nin Kapadokya bölgesindeki Karamanlı Konağı, asırlık bir tarihi taş konakta yer almaktadır. Otelde Türk restoranı, ücretsiz bisiklet kiralama hizmeti ve ücretsiz Wi-fi vardır.

Karamanlı Konağı‘ndaki odalar, geleneksel Türk usulü dekore edilmiş olup, kahve makinesi ve çalışma masası bulunmaktadır. Özel banyolarda terlik ve saç kurutma makinesi vardır. Oda servisi gün boyu hizmetinizdedir.

Karamanlı Konagı‘nda, taze ve yerel malzemelerle pişirilen geleneksel Türk yemekleri servis edilmektedir. Konuklar otelinavlusunda içkilerini yudumlayabilirler. Paketlenmiş öğle yemekleri de ayarlanabilmektedir.

Aşıklı Höyük arkeolojik kazı alanı ve Ihlara Vadisi, Karamanlı Konağı’na 15 km mesafededir. Aksaray merkezi araçla yaklaşık 1 saat uzaklıktadır. Otelin özel otoparkı ücretsizdir

Romantik bir balayı tatili için tercih edilebilecek özel balayı otelleri arasında yer alan Karamanlı Konağı aynı zaman da 150 yıllık geçmişi ile tarihi bir  balayı oteli özelliğine de sahiptir.

Balayı otelleri web tr olarak unutulmaz bir balayı tatili ve balayı turu için Karamanlı konağını tavsiye ediyoruz.

 

 

 

KAPADOKYA IHLARA KONAKLARI & CAVES

Ünlü Ihlara Vadisi’ne yakın konumdaki Ihlara Konakları & Caves, tipik mağara odalarında konaklama olanağı sunmaktadır. Kendine has bir karaktere sahip olan 150 yıllık yenilenmiş bir Yunan binasında hizmet veren otel, ücretsiz Wi-Fi erişimi sağlamaktadır.

Kapadokya Ihlara Konakları & Caves’in bölgeye özgü taşlarla inşa edilmiş odaları kemerli ya da taş tavanlara sahiptir. Tüm odalar özel bir terasa açılmakta olup tarihi kiliselere ve mağara evlerine bakmaktadır. En-suite banyolar standarttır.

Konuklar otelin açık terasında yer alan ve geleneksel bir dekora sahip olan restoranda yerel yemeklerin ve spesiyalitelerin tadını çıkarabilirler. Yemeklerinizi otel bünyesindeki şarap evinin menüsünden bir şarapla tamamlayabilirsiniz.

Güzelyurt ve çevresini keşfetmek isteyen konuklar Kapadokya Ihlara Konakları’ndan bisiklet de kiralayabilirler.

Kapadokya bölgesinde faaliyet gösteren otel, Aksaray iline arabayla 1 saatten yakın mesafededir. Tesis bünyesinde ücretsiz özel otopark da mevcuttur.

 

 

Romantik , huzurlu ve bir o kadar da macera dolu bir balayı tatili için tercih edilebilecek özel balayı otelleri arasında yer alan Kapadokya ıhlara konakları & caves  en az 200 yıllık geçmişi ile tarihi bir  balayı oteli özelliğine de sahiptir.

Balayı otelleri web tr olarak unutulmaz bir balayı tatili ve balayı turu için kapadokya ıhlara konakları & caves otelini balayı oteli olarak öneriyoruz.Unutulmaz bir kapadokya balayı tatili sizleri bekliyor.

 

CAPPADOCİA MAYAOĞLU HOTEL

Geleneksel mimariye ve sanatsal iç yapıya sahip otel, 150 yıllık taş bir binada hizmet vermektedir. Cappadocia Mayaoğlu Hotel’in konforlu odalarında kemerli tavanlar, taş duvarlar ve ahşap zeminler bulunmaktadır.

Hotel Cappadocia Mayaoğlu’nun otantik odaları, antika mobilyalar, geleneksel halılar ve yatak örtüleri ile dekore edilmiştir. Odalarda elektrikli su ısıtıcısı ve ücretsiz Wi-Fi gibi modern olanaklar da mevcuttur.

Restoranda hem alakart hem de açık büfe yemek seçenekleri sunulmaktadır. Konuklar geniş avlu, bahçe veya otelin terasında çaylarını veya kahvelerini yudumlayabilirler.

Otel, Kapadokya bölgesinin Güzelyurt ilçesinde yer almaktadır. Ihlara Vadisi, otele 14 km mesafededir.

 

Butik bir balayı oteli özelliğinde olan Cappadocia Mayaoğlu Hotel balayı tatilinizi farklı kılacak özellikte bir kapadokya balayı otelidir. Balayı otelleri web tr olarak Cappadocia Mayaoğlu Oteli balayı oteliniz olarak tavsiye ediyoruz.