Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Havayolu ile Kapadokya’ya nasıl gidilir?
Kapadokya’ya ulaşmanın en kolay yolu İstanbul’dan uçak ile gelmektir. Türk Hava Yolları’nın her gün İstanbul-Nevşehir arasında karşılıklı uçak seferleri bulunmaktadır. Tuzköy Havaalanı Nevşehir merkezine 30 km uzaklıktadır.
İkinci uçuş alternatifiniz ise Kayseri Havaalanı. Türk Hava Yolları gibi Onur Air, Pegasus ve SunExpress havayolu şirketlerinin de Kayseri Havaalanı’na uçuşları bulunmaktadır. Bölgedeki birçok otel müşterilerine havayolu taşıma hizmetleri vermektedir. Bu konuda kalacağınız otelden önceden bilgi almanız faydalı olabilir.

Özel araç ile Kapadokya’ya nasıl gidilir?
GELİŞ YOLUNUZ ANKARA DAN GEÇİYOR İSE Ankara-Kapadokya arasında iki yol alternatifi var. Birisi Konya yolundan Gölbaşı-Koçhisar-Aksaray-Nevşehir rotası. Diğeri ise Samsun yolundan Kırıkkale-Kırşehir-Nevşehir rotası. Aksaray yolu üzerinde de çeşitli kervansaraylar, Ihlara ve Tuz Gölü bulunuyor. Ankara- kapadokya arası 290 km yani ortalama 3 saat sürüyor.
Güneyden Adana-Mersin tarafından kapadokya ya gelecekseniz yine 2 alternatifiniz var. Aksaray a doğru devam edip aksaray üzerinden ıhlara vadisine ya da nevşehir e doğru bir rota çizmek ya da aksaray üzerinden nevşehir istikametine devam etmek. veya niğde den Nevşehire geçmek. alternatif yolların her ikisi de gidiş ve dönüş de ayrı ayrı olmak üzere kullanılabilir zira bölgenin tamamını görmek için de bir fırsat olabilir.
Batıdan İzmir-Konya tarafından ise Aksaray üzeri yine ya ıhlara vadisi ne doğru yada Nevşehir e devam edilerek kapadokya turunuza başlayabilirsiniz.

Otobüs İle Kapadokya’ya nasıl gidilir?.
Kapadokya bölgesine pekçok otobüs firması hizmet vermektedir. Ankara – Kapadokya arası otobüs ile 3.5 saat kadar sürmektedir. Yolculuk hoş bir Tuzgölü manzarası eşliğinde Aksaray üzerinden yapılıyor.
öncelikle ıhlara vadisini göreyim diye düşünürseniz aksaray da inip ıhlara vadisi turunu tamamladıktan sonra da nevşehir tarafına geçebilirsiniz.

Tren ile Kapadokya’ya nasıl gidilir?
Bu yolculuk alternatifleri macera duygularınızı yeterince tatmin etmemiş olabilir. Peki Ankara veya İstanbul’dan Kayseri’ye nostaljik bir tren yolculuğu yapmaya ne dersiniz? Tren ile Kayseri’ye vardıktan sonra kolayca Kayseri Otobüs terminaline gidebilir ve her saat Kapadokya’nın her yerine araç bulabilirsiniz. Kayseriden otobüs yolculuğu geleceğiniz yere göre 45-60 dakika kadar sürmektedir. Geniş bilgi için Devlet Demir Yolları’nın sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Güneyden Adana Mersin tarafından trenle gelmeyi düşünüyorsanız eğer Niğde ye kadar trenle gelerek de kapadokya turuna başlayabilirsiniz.

 

Bazı büyükşehirlerin Kapadokya’ya mesafeleri şöyledir:

Kayseri Kapadokya arası yaklaşık 70 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir.
Mersin Kapadokya arası yaklaşık 288 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat 45 dakika kadar sürmektedir.
Ankara Kapadokya arası yaklaşık 305 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 4 saat kadar sürmektedir.
Eskişehir Kapadokya arası yaklaşık 528 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 6 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
İstanbul Kapadokya arası yaklaşık 757 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 9 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
Antalya Kapadokya arası yaklaşık 541 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
İzmir Kapadokya arası yaklaşık 777 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 11 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
Konya Kapadokya arası yaklaşık 238 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
Bursa Kapadokya arası yaklaşık 679 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
Niğde Kapadokya arası yaklaşık 88 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 20 dakika kadar sürmektedir.