Kapadokya Otelleri Hakkında Bilgi

 

Kapadokya (antik zamanlarda katpatuka)  isminin kelime anlamı güzel atlar ülkesi . persler zamanından kalma ve persçe  bir isim olan katpatuka zamanla  kapadokya halini almıştır .

Hititler asurlular  roma bizans selçuklu osmanlı  gibi sayısız medeniyete  ev sahipliği yapmış olan kapadokya hristiyanlığın ve özellikle de ortodoks mezhebinin gelişimi  açısından da çok büyük bir öneme sahiptir zira  ilk yıllarında roma imparatorluğu tarafından  yasaklanan hristiyanlık  kapadokyanın yer altı şehirlerinde ve ulaşılması zor vadilerinde yaşama şansı bulbilmiş idi.

Kapadokya yı eşsiz kılan özellikleri saymakla bitiremeyiz  hiçbiryerde görülemeyecek doğal yapısı, peribacaları, yer altı şehirleri, vadileri,tarihsel önemi,antik şehirleri,kiliseleri,manastırları,kervansarayları bunlardan sadece birkaç tanesi . En önemlisi ise insana huzur veren mistik ve gizemli atmosferi.

Tarihteki kapadokya günümüzden çok daha geniş bir alanı içermekte adana dan samsuna kadar uzanmaktadır günümüz de ise kapadokya kayseri, nevşehir,aksaray ve niğde il sınırları içerisinde kalan bir bölgeyi tarif etmektedir. Bu bölge içerisinde yer alan Urgup,Göreme,Uçhisar,Ihlara Vadisi,Güzelyurt,Mustafapaşa,Avanos,Soğanlı Vadisi,Zelve Kapadokya nın en önemli  ve en çok ziyaretçi alan merkezlerindendir.

 

Kapadokya otelleri  denildiği zaman ilk başta akla gelen kapadokya nın mağara otelleri ve kapadokya konak otelleri dir. Kapadokya ya o eşsiz  tarihi dokuyu mistik atmosferi yaşamak için gidiliyorsa elbetteki kapadokya nın mağara otellerin de veya kapadokya butik otellerinde kalmak gerekir. Çoğu zaman kapadokya mağara otel, kapadokya butik otel, kapadokya taş otel, kapadokya konak otel, kapadokya cave otel kavramları karışmakta ve bölgeyi çok iyi bilmeyen ziyaretçiler yanlış bilgi ile yaptıkları rezervasyonlar sonucu hayal kırıklığına uğramaktadırlar. Burada kapadokya da ki tüm otel türlerini sizlere detaylı olarak açıklayarak özelliklerini ve farklılıklarını sıralayacağız

Kapadokya butik oteller:  kapadokya da yer alan taş oteller, konak oteller, mağara oteller in çoğunluğu butik otel tarzındadır . Fakat butik otel olarak adlandırılması otelin illaki tarihi konak veya mağara otel olduğu anlamına da gelmez . kapadokya taşı ile sonadan yapılmış küçük bir otel de butik olarak adlandırılabilir.

 

Kapadokya taş oteller:  kapadokya taş oteller denildiğinde ilk akla gelen tarihi taş konaklardır. Fakat tüm taş oteller tarihi olmayabilir hatta azınsanamayacak bir kısmı sonradan kapadokya taşı ile yapılmış otellerdir. Tercihiniz mutlaka bir tarihi taş otel de kalmak ise özellikle tarihi olup olmadığı ve yaşı ile ilgili sorular sorunuz.

 

Kapadokya mağara oteller:  kapadokya nın en çok ilgi çeken otellerinden olan mağara otellerin bir kısmı yüzlerce yıl önce kazılan mağara odalardan oluşmakta iken bir kısmı ise sonradan açılan mağara odalardan oluşmaktadır. Kapadokya mağara otel olarak adlandırılması otelin tarihi olduğu anlamına gelmez bu nedenle rezervasyon yaptırmadan önce otelin tarihi olup olmadığı konusunda emin olunması gerekir.

 

Kapadokya konak oteller: kapadokya nın tarihi konaklarında konaklamak kemer ve taş mimarinin içerisinde zamanda yolculuk etmek çoğu kapadokya ziyaretçisinin tercihi olmuştur.  kapadokya nın konak otellerinin pekçoğu tarihi konaklar olmakla birlikte sonradan yapılan konaklar da vardır.

 

Kapadokya cave oteller: kapadokya mağara oteller ile aynı anlama gelmekte ve aynı özellikleri taşımaktadırlar zaten mağara nın ingilizce karşılığı olan cave ile tanımlanmaktadır.

Kapadokya nın karakteristik özelliğini barındıran otel tanımlamalarını ve özelliklerini yazdıktan sonra kapadokya otelleri ile ilgili önerilerimizi ve dikkat edilmesi gereken konuları paylaşmak istiyoruz.

Kapadokya ya bir gezi planlıyorsanız bizim önerimiz mutlaka kemer ya da mağara odalar içeren bir otel seçmeniz yönündedir. Zira beto oteller de yeterince kaldınız ve ziyaret ettiğiniz hemen heryerde bu beton otellerle zaten karşılaşacaksınız. Kapadokya da ki Kemer mimari ve taş oteller sanıldığı gibi her zaman pahalı değiller ve her bütçeye uygun kemer ve mağara otel bulunabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus eğer gerçekten tarihi özelliği olsun istiyorsanız kalacağınız oteli araştırmanız en azından telefonla  konağın tarihi olup olmadığını sormanızdır ama tarihi olması beni ilgilendirmiyor benzer bir mimari olsun taş kemer olsun diyorsanız da sorun yok. Ayrıca astım veya kapalı yerde kalma vb gibi sorunlarınız varsa mağara otel yerine kemer bir oda seçmeniz daha uygun olabilir.

Kapadokya nın mağara ve taş konak otellerinin en önemli özelliklerinden birisi de yazın doğal bir serinliğe kışın ise doğal bir sıcaklığa sahip olmalarıdır. Kalın taş duvarlar ve mağara özelliği doğal ve eşsiz bir yalıtım sağlamaktadır. Yazın Kapadokya nın konakların da klima en son ihtiyacınız olacak şeydir . Mağara odaların çoğunda cep telefonu bile çekmeyecektir bu durum bazıları için istenen bir şey iken cep telefonunu açık tutmak zorunda kalanlar için sıkıntılı olacaktır ama teknolojinin hepimizi delirttiği zamanımızda  teknolojiden uzak bikaç gün geçirmek de büyük bir fırsat olabilir.

Kapadokya otelleri ve kapadokya turları hakkında daha fazla bilgi almak ve unutulmaz bir kapadokya gezisi planlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kapadokya ya ulaşımınız dan tutun da kapadokya da gezilecek yerler , kapadokya lezzet durakları vb gibi kapadokya ile ilgili her konuda ücretsiz desteğimizi vermeye hazırız.